Użytkowanie uwłaszczenie: Różnice pomiędzy wersjami

Z wiki.groszek.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 511: Linia 511:
Przetwarzanie kont uwłaszczeniowych możliwe jest dopiero po aktywowaniu rozszerzenia do Użytkowania wieczystego o nazwie Uwłaszczenie. Rozszerzenie zostanie udostępnione po wprowadzeniu prawidłowej postaci klucza aktywacyjnego w ''Parametrach systemu'' (w gałęzi ''Uwłaszczenie'').
Przetwarzanie kont uwłaszczeniowych możliwe jest dopiero po aktywowaniu rozszerzenia do Użytkowania wieczystego o nazwie Uwłaszczenie. Rozszerzenie zostanie udostępnione po wprowadzeniu prawidłowej postaci klucza aktywacyjnego w ''Parametrach systemu'' (w gałęzi ''Uwłaszczenie'').
   
   
[[Plik:Uw uwlaszczenie klucz.png|brak|ramka|Rysunek 18. Klucz aktywujący rozszerzenie Uwłaszczenie]]
[[Plik:Uw uwlaszczenie klucz.png|brak|ramka|Rysunek 19. Klucz aktywujący rozszerzenie Uwłaszczenie]]


Po wprowadzeniu prawidłowej wartości klucza aktywacyjnego w menu Uwłaszczenia zostanie udostępniona pozycja o nazwie Konta uwłaszczeniowe.
Po wprowadzeniu prawidłowej wartości klucza aktywacyjnego w menu Uwłaszczenia zostanie udostępniona pozycja o nazwie Konta uwłaszczeniowe.

Wersja z 08:49, 16 paź 2019

Użytkowanie wieczyste, wersja 2019.3.0.107.1011

Instrukcja do przekształcanie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na mocy ustawy

Niniejszy dokument jest instrukcją opisującą sposób wprowadzenia przekształceń prawa użytkowania wieczystego we własność w programie Użytkowanie wieczyste.

Definicje (nazewnictwo)

Poniżej znajduje się tabela opisująca pojęcia używane w niniejszej instrukcji.

System Program Użytkowanie wieczyste.
Uwłaszczenie Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność na mocy ustawy (Dz.U. 2018 poz. 1716 z p.zm.).
Konto użytkowania Podstawowa jednostka danych (zestaw danych) gromadząca informacje odnoszące się do pojedynczego prawa użytkowania wieczystego. W jej skład wchodzą: dokument ustanawiający prawo użytkowania wieczystego, użytkownicy wieczyści będący stroną dokumentu, dane do obliczenia opłaty rocznej itp. Każde konto posiada unikalny identyfikator liczbowy (identyfikator konta).
Opłata roczna Opłata z tytułu prawa użytkowania wieczystego wnoszona co roku w terminie do końca marca.

To pojęcie stosowane jest także do zestawu danych służących do określenia wysokości opłaty rocznej.

Składnik opłaty rocznej Zestaw danych do obliczenia wysokości opłaty rocznej. Opłata roczna może zawierać więcej niż jeden składnik – jej wysokość jest wówczas sumą wszystkich składników obowiązujących w danym roku.
Informacje o uwłaszczeniu Zestaw danych dotyczących uwłaszczenia konta użytkowania. Zawiera m.in. informację o wysokości opłaty przekształceniowej i okresie jej wnoszenia.
Opłata przekształceniowa Opłata z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność na mocy ustawy.

To pojęcie stosowane jest także do zestawu danych służących do określenia wysokości opłaty przekształceniowej.

Składnik opłaty przekształceniowej Zestaw danych do obliczenia wysokości opłaty przekształceniowej. Opłata przekształceniowa może zawierać więcej niż jeden składniki – jej wysokość jest wówczas sumą składników.
Zaświadczenie Zaświadczenie potwierdzające przekształcenie (art. 4 ustawy).
Rejestr dokumentów Rejestr, do którego mogą być zapisywane dokumenty generowane dla konta użytkowania (m.in. zaświadczenie).
Konto uwłaszczeniowe Zestaw danych dotyczących opłat za przekształcenie wraz z listą płatników. Powiązany jest z kontem księgowym, na którym prowadzona jest windykacja opłat.

Wprowadzenie (aspekt prawny)

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. (Dz.U. 2018 poz. 1716 z p.zm.) wprowadza obligatoryjne przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.

Ustawa określa m.in. opłatę przekształceniowa, jaką wnosi właściciel nieruchomości, okres jej wnoszenia i zaświadczenie, które potwierdza przekształcenie.

Konfiguracja systemu

Aktualizacja bazy danych

Do nowej wersji programu dołączone są skrypty aktualizujące bazę danych (.spt). Wprowadzają one zmiany niezbędne do przechowywanie danych dotyczących uwłaszczenia.

Słowniki

Licznik do automatycznego tworzenia sygnatury zaświadczenia

Rysunek 1. Dodawanie licznika dla zaświadczeń potwierdzających przekształcenie

Jeżeli sygnatura zaświadczenia ma być tworzona automatycznie, to powinien zostać określony licznik, który będzie używany do jej zbudowania.

Licznik dodajemy otwierając słownik liczników i wprowadzając do niego nową pozycję. Podajemy rok, kod, nazwę i wartość licznika (licznik zwraca wartość o jeden większą; jeżeli numeracja ma być od 1, to wartość ustawiamy na 0).

Rodzaj dokumentu dla zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie

Drukowanie zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie wymaga wskazania rodzaju dokumentu, który będzie definiował to zaświadczenie. Odpowiedni rodzaj dokumentu wprowadzamy w słowniku rodzajów dokumentów dla systemu Użytkowanie wieczyste.

Drukowanie zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie dostępne jest bez wykupionego rozszerzenia Uwłaszczenie. Z tego powodu rodzaj dokumentu należy wprowadzić do słownika rodzajów dokumentu dla systemu Użytkowanie wieczyste.

Definiując rodzaj dokumentu dla zaświadczenia powinniśmy zaznaczyć, że jest zależny od roku, że jest rejestrowany (tzn. że może być zapisywany do Rejestru dokumentów).

Rysunek 2. Definiowanie rodzaju dokumentu dla zaświadczenie potwierdzającego przekształcenie

Podczas określania szablonu do tworzenia sygnatury mamy do wyboru element na nazwie Wartość z dokumentu. Może on przyjmować następujące wartości:

  • Rok daty wystawienia – czterocyfrowy rok pobrany z daty wystawienia dokumentu,
  • Miesiąc daty wystawienia – dwucyfrowy miesiąc pobrany z daty wystawienia dokumentu,
  • Kod operatora – kod operatora pobrany z danych operatora, który zarejestrował dokument,
  • Kod wydziału – kod wydziału pobrany z danych operatora, który zarejestrował dokument,
  • Rok dokumentu – czterocyfrowy rok przypisany do dokumentu,
  • Identyfikator konta – identyfikator konta użytkowania.

Grupa gruntów i bonifikaty dla opłaty jednorazowej

Art. 9 ustawy umożliwia udzielenia bonifikaty w opłacie jednorazowej osobom fizycznym. W przypadku Jednostek Samorządu Terytorialnego wysokość bonifikat ustala rada lub sejmik na podstawie uchwały.

Rysunek 3. Grupy gruntów dostępne w systemie

Bonifikaty wprowadzamy do programu używając słownika grup gruntów. Wybieramy grupę o kodzie ‘J’ i naciskamy przycisk Edycja słownika bonifikat. Na wyświetlonym oknie dodajemy rekordy wpisując do nich rok i przypadający dla niego procent bonifikaty.

Rysunek 4. Wprowadzanie bonifikat dla opłaty jednorazowej

Bonifikaty w przypadku gruntów Skarbu Państwu określone są w ustawie. Baza danych już je zawiera.

Do grupy gruntów przypisane jest zobowiązanie księgowe. Jest ono używane podczas tworzenia konta uwłaszczeniowego – identyfikator zobowiązania zapisywany jest w danych konta oraz służy do utworzenia konta księgowego. Zobowiązania należy wprowadzać w systemie Księgowość zobowiązań wybierając jako system Przekształcenie prawa u.w. na mocy ustawy.

Słownik grup gruntów może zostać rozszerzony o możliwość określenia zobowiązania, na które ma być księgowana opłata jednorazowa (uwaga! opcja dodatkowo płatna).

Rysunek 5. Słownik grup gruntów rozszerzony o możliwość określenia zobowiązania dla opłaty jednorazowej

Jeżeli zobowiązanie do księgowania opłaty jednorazowej nie jest określone, to jest używane zobowiązanie dla rocznej opłaty przekształceniowej.

Podczas zakładania konta uwłaszczeniowego program zapisuje w nim identyfikatory obu zobowiązań odczytane ze słownika dla danej grupy gruntów. Oznacza to, że zmiana zobowiązań w słowniku nie ma wpływu na konta już założone.

Kategorie

Słownik służy do wprowadzenie dowolnej liczby kategorii, którymi można oznaczać konta uwłaszczeniowe.

Słownik dostępny jest po wybraniu z menu Konfiguracja polecenia Słowniki > Uwłaszczenie > Kategorie.

Bonifikaty

Słownik służy do określenia bonifikat w rocznej opłacie przekształceniowej (na podstawie art. 9 ust. 1.). Dostępny jest po wybraniu z menu Konfiguracja polecenia Słowniki > Uwłaszczenie > Bonifikaty.

Bonifikaty można definiować oddzielnie dla każdej grupy gruntów. Jeżeli grupa gruntów nie zostanie podana, to program stosuje bonifikatę do wszystkich grup (oznacza to, że lista bonifikat dla danej grupy gruntów składa się z bonifikat dla niej i bonifikat bez określonej grupy).

Rysunek 6. Słownik bonifikat rocznej opłaty przekształceniowej

Rodzaje dokumentów

Słownik Rodzaje dokumentów dla rozszerzenia Uwłaszczenia pozwala na wprowadzenie rodzajów dokumentów używanych podczas drukowania według wzorca dokumentów dla kont uwłaszczeniowych. Dostępny jest po wybraniu z menu Konfiguracja polecenia Słowniki > Uwłaszczenie > Rodzaje dokumentów.

Rysunek 7. Słownik rodzajów dokumentów

Parametry systemu

Rysunek 8. Parametry systemu dotyczące uwłaszczenia

Parametry dotyczące uwłaszczenia znajdują się w gałęzi Parametry systemu pod nazwą Uwłaszczenie. Okno dialogowe pozwala na wpisanie następujących danych:

  • Grupa gruntów – określenie domyślnej wartości grupy gruntów używanej podczas przekształcania,
  • Rodzaj dokumentu dla zaświadczenia o przekształceniu – wybieramy rodzaj dokumentu przeznaczony dla zaświadczeń; parametr ten powinien być określony,
  • Klucz aktywujący pełną funkcjonalność rozszerzenia Uwłaszczenie,
  • Rok bieżący – bieżącą wartość roku księgowego używanego podczas automatycznego aktualizowania listy należności; wartość parametru nie może być mniejsza od faktycznego roku księgowego określonego w systemie Księgowość Zobowiązań; warunek ten sprawdzany jest podczas uruchamiania programu – jeżeli nie jest spełniony, to parametr jest nadpisywany wartością odczytaną z systemu księgowego (uwaga: parametr nie jest uwzględniany podczas naliczania opłat przekształceniowych),
  • Katalog na wzorce wydruków (konta uwłaszczeniowe) – nazwa katalogu, w którym znajdują się wzorce wydruków używane do drukowania dokumentów dla kont uwłaszczeniowych; katalog może być względny (w takim przypadku odnosi się do katalogu, w którym znajduje się aplikacja),
  • Przesunięcie terminu płatności na najbliższy dzień roboczy – jeżeli parametr jest zaznaczony, to podczas automatycznego tworzenie listy należności program przesunie termin płatności na najbliższy dzień roboczy, gdy wskazuje on na dzień wolny od pracy; parametr nie jest używany, gdy lista należności tworzona jest ręcznie,
  • Makro parametryczne – działka – podajemy treść dla makra @UWL_DZK_PRM(); budując treść korzystamy z listy wybieralnej Makrodefinicje udostępniającej submakra rozwijane na dane pobrane z przetwarzanej działki gruntu (pochodzące z informacji o uwłaszczeniu),
  • Makro parametryczne – lokal – podajemy treść dla makra @UWL_LOK_PRM(); budując treść korzystamy z listy wybieralnej Makrodefinicje udostępniającej submakra rozwijane na dane pobrane z przetwarzanego lokalu,


Uwagi do submakr pobierających dane lokalu

[LOK-NR] - Makro zwraca numer lokalu, który jest pobierany z danych adresowych nieruchomości zapisanych na koncie użytkowania (ramka Położenie nieruchomości na zakładce Nieruchomość).

[LOK-KW] - Makro zwraca wartość pola Numer księgi wieczystej lokalu z informacji o przekształceniu.

[LOK-UDZIAL] - Makro zwraca udział w gruncie przypisany do lokalu. Wartość udziału pobierana jest: z danych lokalu, który jest wskazany w danych konta użytkowania, o ile takie wskazanie jest określone, z pierwszego składnika opłaty przekształceniowej w przeciwnym razie.

Postać udziału (ułamek zwykły lub dziesiętny) jest zgodna ze wskazaniem na koncie użytkowania.

Uprawnienia

Uprawnienie do edycji kont użytkowania wymagane jest podczas wykonywania następujących operacji:

  • przekształcanie kont użytkowania we własność,
  • edycja informacji o uwłaszczeniu,
  • wycofanie przekształcenia konta użytkowania we własność.

Uprawnienie do podglądu kont użytkowania wymagane jest podczas wykonywania następujących operacji:

  • wyświetlenie do podglądu informacji o uwłaszczeniu,
  • wydrukowanie zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie.

W przypadku operacji odnoszące się do kont uwłaszczeniowych wymagane są takie same uprawnienia, jak do odpowiadających im operacji dla kont użytkowania wieczystego (np. dodanie konta uwłaszczeniowego wymaga uprawnienia do zakładania kont użytkowania wieczystego).

Przekształcanie kont użytkowania wieczystego we własność

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność jest realizowane w programie jako przekształcenie kont użytkowania.

Każda operacja przekształcenia dotyczy pojedynczego konta użytkowania. Konto jest źródłem danych do utworzenia informacji o uwłaszczeniu:

  • numer księgi wieczystej gruntu – pobierany z pierwszej działki z niepustym numerem księgi wieczystej, która wchodzi w skład przekształcanej nieruchomości,
  • numer księgi wieczystej lokalu – pobierany z danych lokalu, jeżeli taki jest wskazany na koncie użytkowania, lub z pola Adres opisowy wchodzącego w skład Położenia nieruchomości,
  • znacznik braku opłat – pobierany z pola Czy opłaty są uiszczane?,
  • opłata przekształceniowa – określana za pomocą składników bieżącej opłaty rocznej, które obowiązują w roku wyznaczonym przez datę przekształcenia (zakres składników można dodatkowo ograniczyć za pomocą dedykowanych parametrów przekształcenia); brana jest pełna kwota opłaty (bez uwzględniania bonifikat),
  • działki tworzące nieruchomość – na podstawie listy działek z zakładki Nieruchomość (zakres działek można dodatkowo ograniczyć za pomocą dedykowanych parametrów przekształcenia).

Konto użytkowania może być przekształcone albo w całości (przekształcenie całościowe) albo w części (przekształcenie częściowe).


Całościowe przekształcenie konta użytkowania

Całościowe przekształcenie konta użytkowania polega na zakończeniu okresu władania związanego z prawem użytkowania wieczystego. Data końca okresu władania ustalana jest na dzień poprzedzający datę przekształcenia (np. dla daty przekształcenia równej 2019-01-01, koniec okresu władania będzie równy 2018-12-31).

W tym przypadku wysokość opłaty przekształceniowej jest obliczana na podstawie wszystkich składników bieżącej opłaty rocznej, obowiązujących w roku z daty przekształcenia.


Częściowe przekształcenie konta użytkowania

Częściowe przekształcenie konta użytkowania oznacza, że konto użytkowania nie ma zmienianego końca okresu władania – prawo użytkowania wieczystego obowiązuje w dalszym ciągu, ale ze zmienioną wysokością opłaty rocznej.

Częściowość przekształcenia polega na tym, że tylko część składników bieżącej opłaty rocznej, obowiązujących w roku z daty przekształcenia, jest brana do obliczenia wysokości opłaty przekształceniowej. Składniki te mają okres obowiązywania zamykany rokiem o jeden mniejszym od roku z daty przekształcenia i znacznik ‘Archiwum’ ustawiany na ‘Tak’. Dzięki temu wysokość opłaty rocznej w następnym roku nie będzie uwzględniała tych składników.

W tym przypadku wysokość opłaty przekształceniowej obliczana jest tylko na podstawie składników opisanych w akapicie powyżej.

Grupowe przekształcanie kont użytkowania

Grupowe przekształcanie służy do wykonywania automatycznego przekształcenia niepustego zbioru kont użytkowania. Zbiór kont użytkowania tworzony jest na podstawie kryteriów wprowadzonych przez użytkownika. Dostępne są następujące kryteria:

  • Numer księgi wieczystej gruntu – odnosi się do numeru księgi wieczystej wpisanej w danych ewidencyjnych działki; uwzględnione zostaną tylko te konta użytkowania, które na liście działek tworzących nieruchomość będą miały co najmniej jedną działkę z podanym numerem księgi wieczystej,
  • Adres nieruchomości – odnosi się do adresu nieruchomości konta użytkowania; uwzględnione zostaną tylko te konta, których adres nieruchomości ma ulicę, numer domu równy podanej wartości (sprawdzenie bez uwzględnienia wielkości liter); kryterium jest stosowane tylko wtedy, gdy wprowadzona została nazwa ulicy lub numer domu,
  • Data obowiązywania umowy – odnosi się do okresu władania; uwzględnione zostaną tylko te konta, których okres władania zawiera podaną datę,
  • Lista działek tworzących nieruchomość – odnosi się do działek wskazanych na koncie w zakładce Nieruchomość; uwzględnione zostaną tylko te konta, które powiązane są z co najmniej jedną działką z listy,
  • Kategoria – odnosi się do kategorii wskazanej na koncie; uwzględnione zostaną tylko te konta, które należą do jednej z zaznaczonych kategorii,
  • Przeznaczenie terenu – odnosi się do przeznaczenia terenu wskazanego na koncie; uwzględnione zostaną tylko te konta, które należą do jednego z zaznaczonych przeznaczeń terenu.

Niezależnie od użytych kryteriów program wyszukuje tylko te konta użytkowania, które nie zostały jeszcze przekształcone we własność.

Procedura grupowego przekształcania kont użytkowania

Z menu głównego wybieramy polecenie: Uwłaszczenia > Przekształcanie kont użytkowania we własność. Program wyświetli okno dialogowe, które służy do określenie zbioru kont podlegających przekształceniu.

Rysunek 9. Wybór kont użytkowania do uwłaszczenia (przekształcenia we własność))

Po wprowadzeniu kryteriów naciskamy przycisk Uw uwlaszczenie przycisk 1.png do wczytania kont użytkowania. Na wyświetlonej liście możemy wykonać dwie operację (menu kontekstowe po naciśnięciu PPM):

  • Wyświetl konto – wyświetlenie okno dialogowe do podglądu/edycji danych konta użytkowania,
  • Usuń konto z listy – usunięcie wskazanego konta z listy.

Przekształcenie kont użytkowania we własność uruchamiamy naciskając przycisk Uw uwlaszczenie przycisk 2.png. Zostaje wyświetlone okno dialogowe, na którym określamy parametry sterujące przekształcaniem kont.

Rysunek 10. Przekształcanie kont użytkowania we własność

Mamy do dyspozycji następujące parametry:

  • Data przekształcenia – data, w której prawo użytkowania wieczystego zamieniane jest na prawo własności,
  • Grupa gruntów – określenie dotychczasowego właściciela przekształcanych nieruchomości: Jednostka Samorządu Terytorialnego lub Skarb Państwa (wybór grupy gruntów ma wpływ na bonifikaty stosowane do opłaty jednorazowej),
  • Sposób obliczania opłaty przekształceniowej – określenie zakresu składników opłaty rocznej, które będą użyte do obliczenia opłaty przekształceniowej.

Dokładny opis parametru określającego sposób obliczania opłaty przekształceniowej znajduje się w dalszej części dokumentu.

Po określeniu parametrów sterujących przekształcaniem kont użytkowania naciskamy przycisk Uruchom przekształcanie prawa użytkowania wieczystego we własność. Odpowiadamy twierdząco na wyświetlone pytanie i czekamy na zakończenie procedury przekształceniowej.

W ramce Przetwarzane konto użytkowania wieczystego program wyświetla informację o przetwarzanym koncie oraz pasek postępu.

Proces przetwarzania możemy przerwać w każdej chwili naciskając przycisk Zatrzymaj przekształcanie prawa użytkowania wieczystego we własność. Program wyświetli okno z pytaniem o zatrzymanie przekształcania – twierdząca odpowiedź zakończy proces.

Jeżeli w trakcie przekształcania wystąpi jakikolwiek błąd, to będzie on wyświetlony na dedykowanym oknie dialogowym.

Po zakończeniu procesu przekształcania możemy wyświetlić raport naciskając przycisk Wyświetl raport z przekształcenia kont użytkowania wieczystego we własność. Opis raportu znajduje się w dalszej części dokumentu.

Po zamknięciu raportu i okna do uruchomienia procesu przekształcania wracamy na okno dialogowe do wyboru kont użytkowania do przekształcenia. Na liście kont mogą znaleźć się te, które spełniają kryteria, ale nie zostały przekształcone z powodu błędu lub przerwania procesu. Możemy podać nowe kryteria i uruchomić przekształcanie lub zamknąć okno.

Sposób obliczania opłaty przekształceniowej

Parametr określający sposób obliczania opłaty przekształceniowej ma trzy, opisane poniżej, opcje. W opisach znajdą się odwołania do składników bieżącej opłaty rocznej. Chodzi w nich tylko o te składniki, które obowiązują w roku określonym przez datę przekształcenia.


Wszystkie składniki tworzące opłatę roczną

Opłata przekształceniowa obliczana jest na podstawie wszystkich składników bieżącej opłaty rocznej.

W tym przypadku konto użytkowania przekształcane jest całościowo (zamknięcie okresu władania).


Tylko składniki dotyczące działek tworzących nieruchomość

Opłata przekształceniowa obliczana jest na podstawie składników bieżącej opłaty rocznej, spełniających warunki:

  • składniki związane są z działkami wskazanymi przez użytkownika na oknie z kryteriami wyszukiwania kont użytkowania do przekształcenia (kryterium o nazwie Lista działek tworzących nieruchomość),
  • składniki związane są z działkami o numerze księgi wieczystej wskazanej przez użytkownika na oknie z kryteriami wyszukiwania kont użytkowania do przekształcenia (kryterium o nazwie Numer k.w. gruntu).

Jeżeli użytkownik wskazał obydwa kryteria (numer księgi wieczystej i listę działek tworzących nieruchomość), to muszą one być spełnione łącznie.

Składniki, które nie są powiązane z żądną działką traktowane są jako nie spełniające warunków (nie są brane do obliczenia opłaty przekształceniowej).

W tym przypadku konto użytkowania może być przekształcone częściowo lub całościowo. Częściowe przekształcenie będzie miało miejsce wtedy, gdy co najmniej jeden składnik nie zostanie uwzględniony przy obliczaniu opłaty przekształceniowej. Całościowe przekształcenie będzie miało miejsce wtedy, gdy opłata przekształceniowa zostanie obliczona na podstawie wszystkich składników bieżącej opłaty.


Tylko składniki wskazanego rodzaju

Opłata przekształceniowa obliczana jest na podstawie składników opłaty rocznej, których rodzaj należy do zbioru rodzajów składników wskazanych przez użytkownika.

Składniki, które nie mają wskazanego rodzaju traktowane są jako nie spełniające warunku (nie są brane do obliczenia opłaty przekształceniowej).

W tym przypadku konto użytkowania może być przekształcone częściowo lub całościowo. Częściowe przekształcenie będzie miało miejsce wtedy, gdy co najmniej jeden składnik nie zostanie uwzględniony przy obliczaniu opłaty przekształceniowej. Całościowe przekształcenie będzie miało miejsce wtedy, gdy opłata przekształceniowa zostanie obliczona na podstawie wszystkich składników bieżącej opłaty.

Pojedyncze przekształcanie kont użytkowania

Pojedyncze przekształcania kont użytkowania dostępne jest na oknie dialogowym do podglądu/edycji danych konta użytkowania.

W menu Operacje wywoływanym po naciśnięciu przycisku Uw uwlaszczenie przycisk 3.png wybieramy polecenie Uwłaszczenie > Uwłaszczenie konta użytkowania na mocy ustawy (jeżeli polecenie jest niedostępne, to albo konto zostało już przekształcone albo jest w trybie edycji). Zostaje wyświetlone okno dialogowe, którego górną część zajmują informacje dotyczące konta: identyfikator konta, adres nieruchomości i główny użytkownik wieczysty. Pozostała część to parametry sterujące przekształceniem. Są to:

  • Data przekształcenia – znaczenie jak przy przekształcaniu grupowym,
  • Grupa gruntów – znaczenie jak przy przekształcaniu grupowym,
  • Działki tworzące nieruchomość – lista do zaznaczenie działek gruntu, które wchodzą w skład przekształcanej nieruchomości; program wczytuje działki powiązane z kontem i inicjalnie zaznacza wszystkie,
  • Sposób obliczania opłaty przekształceniowej – określa metodę użytą do obliczenia opłaty przekształceniowej; znaczenie obydwu opcji jest takie, jak przy przekształcaniu grupowym, przy czym działki tworzące nieruchomość to tylko te, które zostały zaznaczone do przekształcenia.
Rysunek 11. Okno dialogowe do przekształcania pojedynczych kont użytkowania

Przekształcenie konta użytkowania uruchamiany naciskając przycisk Przekształć. Odpowiadamy twierdząco na wyświetlone pytanie. Program wykonuje przekształcenie konta, po którym wyświetla komunikat z pytaniem o wyświetlenie okna dialogowego z informacją o uwłaszczeniu. Jeżeli odpowiemy twierdząco, to zostanie wyświetlone okno dialogowe do edycji informacji o uwłaszczeniu. Możemy wprowadzić zmiany i je zapisać.

Po przekształceniu konta użytkowania na oknie do podglądu/edycji jego danych pojawi się nowa zakładka z etykietą Uwłaszczenie, na której wyświetlane są główne dane z informacji o uwłaszczeniu.

Rysunek 12. Okno dialogowe do podglądu/edycji konta użytkowania z informacją o uwłaszczeniu

W przypadku wystąpienia błędu podczas przekształcenia pojawi się odpowiednia informacja, a konto użytkowania nie zostanie przekształcone.

Raport z przekształcenia kont użytkowania we własność (Dziennik przekształceń)

Każda operacja przekształcenia konta użytkowania wieczystego we własność jest rejestrowana w Dzienniku przekształceń. Odnotowywane są tam zarówno udane przekształcenia, jak i nieudane (z powodu błędu). Każdy zapis dokonywany jest w ramach tzw. paczki. Oddzielne paczki tworzone są dla każdego grupowego przekształcenia oraz dla przekształceń pojedynczych. W pierwszym przypadku paczka może zawierać wiele kont użytkowania, w drugim – tylko jedno.

Dziennik przekształceń można wydrukować po każdym zakończonym grupowym przekształceniu kont użytkowania. Program pokazuje wówczas konta zapisane w ramach paczki, która została utworzona po uruchomieniu procesu przekształcania.

Druga metoda wyświetlenia Dziennika przekształceń, to skorzystanie z polecenia Uwłaszczenia > Dziennik przekształceń kont użytkowania wieczystego dostępnego w głównym menu programu.

Rysunek 13. Okno dialogowe do przeglądania Dziennika przekształceń

Dziennik przekształceń można filtrować, korzystając z następujących kryteriów:

  • Id. paczki – identyfikator paczki,
  • Zakres składników – czy do obliczenia wysokości opłaty przekształceniowej zostały użyte wszystkie składniki bieżącej opłaty rocznej, czy tylko część tych składników (innymi słowy – czy konto zostało przekształcone całościowo, czy częściowo),
  • Numery ksiąg wieczystych – numer księgi wieczystej gruntu i numer księgi wieczystej lokalu (można podać część numeru),
  • Adres nieruchomości – nazwa ulicy i numer domu (można podać część nazwy i część numeru).

Pobranie wszystkich zapisów spełniających podane kryteria następuje po naciśnięciu przycisku Wczytaj. Raport można wydrukować naciskając przycisk Uw uwlaszczenie przycisk raport.jpg.

Dla każdej pozycji można wykonać następujące operacje dostępne w menu kontekstowym (menu wyświetlane jest po naciśnięciu PPM na tabeli):

  • Wyświetl konto użytkowania wieczystego – wyświetlenie okna dialogowego do podglądy/edycji konta użytkowania,
  • Wyświetl informację o uwłaszczeniu – wyświetlenie okna dialogowego do podglądu informacji o uwłaszczeniu,
  • Drukuj zaświadczenie o uwłaszczeniu – wyświetlenie okna dialogowego do wydrukowania zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie,
  • Drukuj raport – wydrukowanie dziennika operacji przekształcania prawa użytkowania wieczystego we własność.

Druga i trzecia operacja dostępne są tylko dla przekształconych kont użytkowania.

Informacja o uwłaszczeniu

Informacja o uwłaszczeniu dostępna jest tylko w przypadku przekształconych kont użytkowania. Wyświetlana jest w formie uproszczonej na oknie do podglądu/edycji konta użytkowania w zakładce Uwłaszczenie. Pełną informację uzyskamy naciskając przycisk <Button> wyświetlający operacje dostępne dla konta użytkowania. W podmenu Uwłaszczenie są dwa polecenie: Podgląd informacji o uwłaszczeniu i Edycja informacji o uwłaszczeniu. Pierwsze wyświetla dane w trybie podglądu, drugie – pozwala na ich edycję.

Przeglądanie uwłaszczonych kont użytkowania wieczystego

Okno dialogowe do przeglądania i wyszukiwania kont użytkowania udostępnia filtr o nazwie Filtr kont uwłaszczonych z dwoma opcjami: Wyłącz i Włącz.

Rysunek 14. Górna część okna dialogowe do przeglądania/edycji kont użytkowania wieczystego z filtrem kont uwłaszczonych

Pierwsza opcja wyłącza filtr dając dostęp do wszystkich kont użytkowania, druga opcja włącza filtr udostępniając tylko konta przekształcone we własność.

Ustawienia filtra mają także wpływ na okna dialogowe do wyszukiwania kont użytkowania, przy czym włączenie filtra kont uwłaszczonych powoduje automatyczne wyłączenie filtrów: status konta (czy konto archiwalne?), data obowiązywania umowy.

Edycja informacji o uwłaszczeniu

Informacja o uwłaszczeniu dostępna jest na oknie do podglądu/edycji kont użytkowania. Po wyświetleniu okna otwieramy konto, którego informację o uwłaszczeniu chcemy zmodyfikować. Naciskamy przycisk Uw uwlaszczenie przycisk 3.png i z menu wybieramy Uwłaszczenie > Edycja informacji o uwłaszczeniu. Program wyświetla okno, na którym wprowadzamy zmiany do danych o uwłaszczeniu.

Rysunek 15. Okno dialogowe z kompletną informacją o uwłaszczeniu

Okno dialogowe zamykany naciskając przycisk Zapisz lub Anuluj w zależności od tego, czy chcemy zmiany zapisać, czy je porzucić.

Edycja listy składników opłaty przekształceniowej

W trakcie przekształcania kont użytkowania program wiąże składnik opłaty przekształceniowej ze składnikiem opłaty rocznej, na podstawie którego został utworzony. Podczas edycji składników opłaty przekształceniowej można także ustanowić takie powiązanie. Służy temu przycisk Wybierz składnik.

Rysunek 16. Okno dialogowe do edycji składnika opłaty przekształceniowej

Po wybraniu składnika opłaty rocznej program przepisuje odczytane z niego dane do składnika opłaty przekształceniowej, jednocześnie wiążąc składniki ze sobą. Ustalenie tego powiązania nie ma wpływu na opłatę roczną. Jeżeli należałoby składnik opłaty rocznej zamknąć, określając rok końca jego obowiązywania, to trzeba to zrobić za pomocą edycji konta użytkowania.

Okno dialogowe do wyboru składnika opłaty rocznej wyświetla tylko składniki obowiązujące w roku, w którym nastąpiło przekształcenie konta użytkowania we własność.

Na oknie dialogowym znajduje się przycisk Uw uwlaszczenie przycisk 3.png, który służy do nakazanie programowi ponowne obliczenie opłaty przekształceniowej po zmianie jednej z wartości: procentu wartości gruntu, udziału gruntu, udziału dodatkowego.

Wycofanie przekształcenia konta użytkowania we własność

Program umożliwia wycofanie przekształcenia konta użytkowania we własność.

Otwieramy konto użytkowania, dla którego chcemy wycofać przekształcenia. Wywołujemy menu Operacje i wybieramy polecenie Uwłaszczenie -> Wycofanie uwłaszczenia konta użytkowania. Odpowiadamy twierdząco na wyświetlone pytanie. Program wyświetla komunikat o udanym usunięciu informacji o uwłaszczeniu.

W przypadku błędu zostanie wyświetlony odpowiedni komunikat a operacja wycofania uwłaszczenia nie zostanie przeprowadzona.

Jeżeli dla konta zostało wystawione i zarejestrowane zaświadczenie potwierdzające przekształcenie, to zostanie ono usunięte razem z informacją o uwłaszczeniu.

Nie można wycofać przekształcenia konta uwłaszczeniowego we własność, jeżeli z powstałą informacją o uwłaszczeniu związane jest co najmniej jedno konto uwłaszczeniowe.

Utworzenie konta uwłaszczeniowego

Konto uwłaszczeniowe można utworzyć na oknie do podglądu konta użytkowania. W menu Operacje wybieramy polecenie Uwłaszczenie > Utworzenie konta uwłaszczeniowego. Program tworzy konto uwłaszczeniowe na podstawie danych z informacji o uwłaszczeniu i wyświetla okno dialogowe do jego edycji.

Jeżeli do informacji o uwłaszczeniu zostało już utworzone konto uwłaszczeniowe, to program zapyta, czy na pewno chcemy założyć kolejne konto uwłaszczeniowe. Twierdząca odpowiedź pozwala na obsłużenie przypadków, gdy do jednej informacji uwłaszczeniowej potrzeba więcej niż jednego konta uwłaszczeniowego (np. ze względu na różne okresy wnoszenia opłaty przekształceniowej w zależności od sposobu wykorzystania części gruntu).

Drukowanie zaświadczeń potwierdzających przekształcenie

Zaświadczenie potwierdzające przekształcenie można drukować z następujących miejsc programu:

  • z okna do podglądu/edycji konta użytkowania po wybraniu z menu Operacje polecenia Uwłaszczenie > Drukowanie zaświadczenia,
  • z okna do podglądu/edycji konta użytkowania z zakładki Rejestr dokumentów, o ile zaświadczenie zostało zapisane w Rejestrze dokumentów,
  • z okna do przeglądania Dziennika przekształceń po wybraniu z menu kontekstowego polecenia Drukuj zaświadczenie,
  • z okna dialogowego do seryjnego drukowania dokumentów według wzorca po wybraniu polecenia Drukuj zaświadczenie.

Przed wydrukowaniem zaświadczenie wyświetlane jest okno dialogowe, na którym można określić parametry drukowania.

Rysunek 17. Okno dialogowe do drukowania zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie

Jeżeli zaświadczenie nie było jeszcze drukowanie, to możemy określić:

  • Rok – rok, którego dotyczy drukowane zaświadczenie (wartość tego pola może być elementem szablonu sygnatury dokumentu),
  • Wzorzec dokumentu – nazw wzorca do utworzenia postaci zaświadczenia,
  • Liczbę egzemplarzy – liczba drukowanych egzemplarzy zaświadczenia,
  • Znacznik drukowania oddzielnych dokumentów dla każdego współużytkownika wieczystego,
  • Znacznik pominięcia nieżyjących użytkowników wieczystych,
  • Znacznik zapisania dokumentu w Rejestrze dokumentów,
  • Sposób prezentacji wydruku – jak ma być obsłużone utworzone zaświadczenie; dostępne opcje to: Drukowanie, Podgląd wydruku, Edycja wydruku.

Jeżeli zaświadczenie zostało zarejestrowane w Rejestrze dokumentów, to nie można zmienić nazwy wzorca i ustawić znacznika zapisania dokumentu.

Wzorzec do drukowania zaświadczeń

Zaświadczenie potwierdzające przekształcenie drukowane jest za pomocą przygotowanego wcześniej wzorca wydruku.

Wzorców wydruków może być więcej niż jeden. Przed wydrukowaniem zaświadczenia możemy wskazań, którego wzorca ma użyć program.

Zaświadczenia potwierdzające przekształcenie drukowane są w ramach systemu Użytkowanie wieczyste (dotyczą kont użytkowania wieczystego). Z tego powodu podczas drukowania program udostępnia wzorce z katalogu dla tego systemu, a nie dla uwłaszczeń.

Makrodefinicje dotyczące informacji o uwłaszczeniu

Do systemu zostały dodane nowe makrodefinicje dające dostęp do informacji o uwłaszczeniu. Poniżej tabela z listą makrodefinicji.

Nazwa makra Opis
@UWL_DZK_GMI Nazwa gminy/dzielnicy działki odczytana z wybranej pozycji na liście działek tworzących przekształconą nieruchomość.
@UWL_DZK_OBR Numer obrębu działki odczytany z wybranej pozycji na liście działek tworzących przekształconą nieruchomość.
@UWL_DZK_NR Numer działki odczytany z wybranej pozycji na liście działek tworzących przekształconą nieruchomość.
@UWL_DZK_KW Numer księgi wieczystej nieruchomości gruntowej odczytany z wybranej pozycji na liście działek tworzących przekształconą nieruchomość.
@UWL_DZK_ULC Nazwa ulicy działki odczytana z wybranej pozycji na liście działek tworzących przekształconą nieruchomość.
@UWL_DZK_DOM Numer porządkowy działki odczytany z wybranej pozycji na liście działek tworzących przekształconą nieruchomość.
@UWL_DZK_ADR Adres działki odczytany z wybranej pozycji na liście działek tworzących przekształconą nieruchomość.
@UWL_DZK_NRY Numery działek tworzących przekształconą nieruchomość gruntową.

Poszczególne numery działek rozdzielone są przecinkiem i spacją. Za pomocą argumentu makra można zmienić separator na inną postać (ciąg znaków <sp> zastępuje znak spacji).

@UWL_DZK_POW Powierzchnia działki odczytana z wybranej pozycji na liście działek tworzących przekształconą nieruchomość.
@UWL_DZK_PRM Treść makra parametrycznego działki utworzona dla wybranej pozycji na liście działek tworzących przekształconą nieruchomość.
@UWL_DZK_PRM_LISTA Lista wszystkich działek tworzących przekształconą nieruchomość. Poszczególne pozycje na liście tworzone są za pomocą makra parametrycznego. Rozdzielone są znakiem przejścia do nowej linii. Za pomocą argumentu makra można zmienić separator na inną postać (ciąg znaków <sp> zastępuje znak spacji).
@UWL_DZK_POZYCJA Określenie pozycji na liście działek tworzących przekształconą nieruchomość. Działka z tej pozycji będzie przetwarzana przez makra z prefiksem @UWL_DZK_. Numer pozycji określa argument makra, np. drugą pozycję na liście wybierzemy pisząc @UWL_DZK_POZYCJA(2).
@UWL_INF_ZASW_NR Numer zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie.
@UWL_INF_ZASW_DT Data wystawienia zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie.
@UWL_INF_KW_GRT Numer księgi wieczystej przekształconej nieruchomości gruntowej.
@UWL_INF_KW_LOK Numer księgi wieczystej przekształconej nieruchomości lokalowej.
@UWL_INF_LOK_UDZ Udział w gruncie przypisany do lokalu. Jeżeli konto użytkowania powiązane jest z lokalem z ewidencji gruntów i budynków, to zwracany jest udział odczytany z lokalu. W przeciwnym razie udział odczytywany jest z pierwszego składnika opłaty przekształceniowej.
@UWL_INF_DATA_PRZK Data przekształcenia nieruchomości we własność.
@UWL_INF_OPL_ROK_OD Rok początku wnoszenia opłat przekształceniowych.
@UWL_INF_OKRES_OPL_C Całkowity okres wnoszenia opłat przekształceniowych.
@UWL_INF_OKRES_OPL_P Pozostały okres wnoszenia opłat przekształceniowych.
@UWL_INF_OPL_KWT_LB Opłata przekształceniowa w postaci liczbowej.
@UWL_INF_OPL_KWT_SLW Opłata przekształceniowa słownie.
@UWL_INF_OPJDN_KWT_LB Obliczona opłata jednorazowa w postaci liczbowej. Opłata jednorazowa obliczana jest za cały okres opłat.
@UWL_INF_OPJDN_KWT_SLW Obliczona opłata jednorazowa słownie. Opłata jednorazowa obliczana jest za cały okres opłat.
@UWL_INF_OPJDN_BON_LB Opłata jednorazowa z uwzględnieniem bonifikaty w postaci liczbowej. Za pomocą argumentu makra można wskazać rok, za który ma być obliczona bonifikata (jeżeli argument jest pusty, to brana jest bonifikata za pierwszy rok).
@UWL_INF_OPJDN_BON_SLW Opłata jednorazowa z uwzględnieniem bonifikaty słownie. Za pomocą argumentu makra można wskazać rok, za który ma być obliczona bonifikata (jeżeli argument jest pusty, to brana jest bonifikata za pierwszy rok).
@UWL_INF_BUD_ADR Część adresu nieruchomości tworząca adres budynku (działki) – nazwa ulicy i numer domu.
@UWL_INF_LOK_NR Numer lokalu mieszkalnego.
@UWL_INF_LOK_PRM Makro parametryczne do drukowania danych lokalu.
@UWL_INF_LOK_PRM_LISTA Lista lokali mieszkalnych położonych na przekształconej nieruchomości gruntowej. Lista tworzona jest na podstawie numeru księgi wieczystej nieruchomości gruntowej odczytanej z informacji o przekształceniu z przetwarzanego konta użytkowania. Poszczególne pozycji na liście tworzone są za pomocą makra parametrycznego. Rozdzielone są znakiem przejścia do nowej linii. Za pomocą argumentu makra można zmienić separator na inną postać (ciąg znaków <sp> zastępuje znak spacji).
@UWL_INF_ZEZW_NR Numer zezwolenia dla cudzoziemca na zakup nieruchomości.
@UWL_INF_ZEZW_DT Data zezwolenie dla cudzoziemca na zakup nieruchomości.
@UWL_INF_KONTO_NRB Numer wirtualnego rachunku bankowego odczytany z konta uwłaszczeniowego, które związane jest z informacją o uwłaszczeniu, dla której drukowane jest zaświadczenie. Jeżeli z daną informacją o uwłaszczeniu związanych jest wiele kont uwłaszczeniowych, to brany jest numer z konta uwłaszczeniowego o najniższym identyfikatorze.

We wzorcu do drukowania zaświadczenia można także używać makrodefinicji odnoszących się do konta użytkowania.

Drukowanie seryjne dla grupy kont użytkowania

Zaświadczenia potwierdzające przekształcenie można drukować dla grupy kont użytkowania.

Z menu głównego programu wybieramy polecenie Drukowanie > Drukowanie wg wzorca. Zostanie wyświetlone okno dialogowe z dużą liczbą kryteriów służących do wyszukiwania kont użytkowania.

Rysunek 18. Okno dialogowe do seryjnego drukowania zaświadczeń

Listę kont użytkowania ograniczamy do uwłaszczonych zaznaczając pole Tylko konta uwłaszczone dostępne w ramce Zaświadczenie potwierdzające przekształcenie. W ramce możemy dodatkowo określić następujące parametry odnoszące się do informacji o uwłaszczeniu:

  • Konta bez zaświadczenia – tylko te konta, które nie mają zapisanego w Rejestrze dokumentów zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie,
  • Nr księgi wieczystej gruntu – tylko te konta, które mają numer księgi wieczystej gruntu równy podanej wartości (uwaga! numer musi być w pełnej postaci),
  • Zakres dat uwłaszczenia,
  • Okres opłat.

Pozostałe kryteria dostępne na oknie dialogowym wypełniamy według uznania.

Po naciśnięciu przycisku Wczytaj program pobiera konta użytkowania spełniające zadane kryteria. Jeżeli odpowiedź będzie niepusta, to zbiór kont zostanie wyświetlony w postaci tabeli. Naciskając przycisk Drukuj i wybierając polecenie Drukowanie zaświadczeń możemy wydrukować zaświadczenia dla wszystkich wczytanych kont użytkowania.

Konta uwłaszczeniowe

Konta uwłaszczeniowe służą do zapisywania danych dotyczących opłaty przekształceniowej w kontekście właścicieli przekształconej nieruchomości. Tworzone są na podstawie informacji o uwłaszczeniu powstałej podczas przekształcania kont użytkowania we własność.

Wymagania

Przetwarzanie kont uwłaszczeniowych możliwe jest dopiero po aktywowaniu rozszerzenia do Użytkowania wieczystego o nazwie Uwłaszczenie. Rozszerzenie zostanie udostępnione po wprowadzeniu prawidłowej postaci klucza aktywacyjnego w Parametrach systemu (w gałęzi Uwłaszczenie).

Rysunek 19. Klucz aktywujący rozszerzenie Uwłaszczenie

Po wprowadzeniu prawidłowej wartości klucza aktywacyjnego w menu Uwłaszczenia zostanie udostępniona pozycja o nazwie Konta uwłaszczeniowe.

Konta księgowe – zobowiązanie dla opłaty przekształceniowej

Zobowiązanie do księgowania opłaty przekształceniowej określamy w następujący sposób:

  • za pomocą programu Księgowość zobowiązań wprowadzamy do słownika Słownik zobowiązań nowe zobowiązanie i przypisujemy je do systemu Przekształcenie prawa u.w. na mocy ustawy (jest to pełna nazwa systemu Uwłaszczenie); dodane zobowiązanie powinno mieć uzupełnione wszystkie informacje niezbędne do prawidłowego działania programów księgowych – konieczna jest tu konsultacja z pracownikami wydziału księgowego,
  • w programie Użytkowanie wieczyste otwieramy słownik Grupy gruntów, wybieramy właściwą grupę i określamy dla niej zobowiązanie dla opłaty przekształceniowej; jeżeli będą używane obydwie grupy gruntów, do dla każdej z nich należy wskazać właściwe zobowiązanie (zobowiązania mogą być te same lub różne; powinny o tym zadecydować pracownicy wydziału księgowego).

Po określeniu zobowiązań dla grup gruntów program będzie mógł prawidłowo utworzyć konto księgowe dla danego konta uwłaszczeniowego.

Zobowiązanie do utworzenia konta księgowego ustalane jest w następujący sposób (operacje wykonywane są w kontekście konta uwłaszczeniowego):

  • odczytanie grupy gruntów z informacji o uwłaszczeniu, na podstawie której zostało założone konto uwłaszczeniowe,
  • pobranie ze słownika Grupy gruntów identyfikatora zobowiązania dla grupy gruntów z punktu poprzedniego.
Zobowiązanie do księgowania jednorazowej opłaty przekształceniowej

W programie można uruchomić opcję, która pozwala na księgowanie należności z tytułu jednorazowej opłaty przekształceniowej na przeznaczone do tego zobowiązanie. Zobowiązanie to definiujemy w sposób podobny do określania zobowiązania dla rocznej opłaty przekształceniowej: wprowadzamy je do Słownika zobowiązań programu Księgowość zobowiązań, wskazujemy w słowniku Grupy gruntów w programie Użytkowanie wieczyste (jako zobowiązanie dla opłaty jednorazowej).

Jeżeli w słowniku Grupy gruntów zostało wskazane zobowiązanie dla opłaty jednorazowej, to będzie ono przypisywane do kont uwłaszczeniowych podczas ich zakładania (konta uwłaszczeniowe już istniejące pozostaną przy wartościach, które obowiązywały podczas ich dodawania).

Identyfikator zobowiązania dla opłaty jednorazowej zapamiętany przy koncie uwłaszczeniowym będzie użyty do założenia konta księgowego, gdy pojawi się opłata jednorazowa i trzeba będzie ją zaksięgować (naliczenie należności). Jeżeli wartość identyfikatora zobowiązania będzie nieokreślona, to zostanie użyte zobowiązanie dla rocznej opłaty przekształceniowej.

Dodawanie kont uwłaszczeniowych

Konta uwłaszczeniowe można wprowadzać do systemu na trzy sposoby:

  • grupowo poprzez generowanie kont,
  • pojedynczo na oknie do przeglądania kont uwłaszczeniowych,
  • pojedynczo na oknie do przeglądania kont użytkowania.

Grupowe generowanie kont uwłaszczeniowych

Tworzenie kont uwłaszczeniowych uruchamiamy wybierając z głównego menu pozycje: Uwłaszczenia > Konta uwłaszczeniowe > Automatyczne tworzenie kont uwłaszczeniowych.

Po wybraniu z menu polecenia Automatyczne tworzenie kont uwłaszczeniowych zostaje wyświetlone okno dialogowe, na którym naciskamy przycisk Wczytaj. Program wczytuje dane dotyczące informacji o uwłaszczeniu spełniających kryteria:

  • nie mają żadnego powiązanego konta uwłaszczeniowego,
  • znacznik Brak opłat ma wartość Nie.

Dodatkowo można określić następujące kryteria filtrujące informacje o uwłaszczeniu, do których będą tworzone konta uwłaszczeniowe:

  • Id. paczki – identyfikator paczki grupowego przekształcenia kont użytkowania wieczystego we własność,
  • Adres nieruchomości – nazw ulicy i numer domu adresu nieruchomości zapisanego na koncie użytkowania wieczystego,
  • Nr księgi wieczystej gruntu – numer księgi wieczystej gruntu przekształconej nieruchomości.
Rysunek 20. Okno do automatycznego generowania kont uwłaszczeniowych

Utworzenie kont uwłaszczeniowych następuje po naciśnięciu przycisku Generuj.

Przed utworzeniem konta uwłaszczeniowego sprawdzane jest, czy dla przetwarzanej informacji o uwłaszczeniu jest już założone konto uwłaszczeniowe. Operacja jest kontynuowana tylko wtedy, gdy odpowiedź jest negatywna. Sprawdzenie ma na celu zmniejszenie do minimum prawdopodobieństwa zdublowania kont uwłaszczeniowych w przypadku, gdy grupowe tworzenie kont uwłaszczeniowych wykonywane jest przez więcej niż jednego operatora.

Podczas tworzenia kont uwłaszczeniowych program nie zakłada kont księgowych. Będą one zakładane dopiero podczas pierwszego naliczania opłaty przekształceniowej. Jeżeli chcemy zmienić to zachowanie i wymusić dodanie konta księgowego razem z kontem uwłaszczeniowym, to zaznaczamy pole o nazwie Dodaj konto księgowe dla utworzonego konta uwłaszczeniowego. W takim przypadku program utworzy razem z kontem uwłaszczeniowym konto do księgowania rocznej opłaty przekształceniowej (wybierze zobowiązanie dla rocznej opłaty przekształceniowej wskazane w grupie gruntów, do której należy przetwarzana informacja o uwłaszczeniu).

Tabela z listą informacji o uwłaszczeniu możemy modyfikować poprzez usuwanie wskazanego wiersza lub zbioru zaznaczonych wierszy (wiersze zaznaczamy używając lewego przycisku myszy z wciśniętym 30 klawiszem [Ctrl] lub strzałek góra/dół z wciśniętym klawiszem [Shift]). Służy do tego operacja z menu kontekstowego o nazwie Usuń wybraną pozycję z listy / Usuń zaznaczone pozycje z listy (menu kontekstowe wywołujemy naciskając prawy przycisk myszy na tabeli).

Pojedyncze zakładanie kont uwłaszczeniowych

Konta uwłaszczeniowe mogą być zakładane do wskazanej informacji o uwłaszczeniu na dwóch oknach: do przeglądania kont uwłaszczeniowych, do przeglądania kont użytkowania. W pierwszym przypadku należy wskazać informację o uwłaszczeniu, do której ma być utworzone konto uwłaszczeniowe. W drugim przypadku informacja o uwłaszczeniu pobierana jest z danych konta użytkowania.

Przeglądanie kont uwłaszczeniowych

Okno dialogowe do przeglądania kont uwłaszczeniowych wywołujemy wybierając z głównego menu programu: Uwłaszczenia > Konta uwłaszczeniowe > Przeglądanie kont uwłaszczeniowych.

Rysunek 20. Okno dialogowe do przeglądania kont uwłaszczeniowych

Konto uwłaszczeniowe wybieramy wprowadzając jego identyfikator lub nazwę właściciela do pola o nazwie Identyfikator lub nazwa i naciskając klawisz [Enter] lub przycisk Uw uwlaszczenie przycisk 4.png.

Za pomocą przycisków nawigacyjnych położonych obok ramki z identyfikatorem możemy wybierać konta: pierwsze w bazie, poprzednie w stosunku do wybranego, następne w stosunku do wybranego lub ostatnie w bazie.

Okno dialogowe udostępnia zestaw przycisków do wyszukiwania kont uwłaszczeniowych pod różnymi kryteriami. Dostępne są następujące opcje:

  • wyszukiwanie po adresie nieruchomości Uw uwlaszczenie przycisk 5.png
  • wyszukiwanie po danych właściciela Uw uwlaszczenie przycisk 6.png
  • wyszukiwanie po danych działki gruntowej Uw uwlaszczenie przycisk 7.png
  • wyszukiwanie po nazwie właściciela i adresie nieruchomości Uw uwlaszczenie przycisk 8.png


Przycisk Uw uwlaszczenie przycisk 3.png służy do wykonywania na wczytanym koncie następujących operacji:

  • Utworzenie konta uwłaszczeniowego – przejście w tryb dodawania konta uwłaszczeniowego do wskazanej informacji o uwłaszczeniu,
  • Edycja konta uwłaszczeniowego – przejście w tryb zmian danych na koncie uwłaszczeniowym,
  • Usunięcie konta uwłaszczeniowego – usunięcie otwartego konta uwłaszczeniowego,
  • Przeniesienie prawa własności – utworzenie nowego konta uwłaszczeniowego na podstawie przeglądanego konta,
  • Wyodrębnienie własności – utworzenie nowego konta uwłaszczeniowego na podstawie konta przeglądanego z pomniejszeniem na nim udziału,
  • Opłata przekształceniowa – zestaw operacji dotyczących opłaty przekształceniowej i jednorazowej,
  • Informacja o uwłaszczeniu – wyświetlenie okna dialogowego z pełnym zestawem danych dotyczących przekształcenia konta użytkowania we własność,
  • Wydruk informacji o koncie – wydrukowanie dokumentu z informacją o koncie przy użyciu wzorca o nazwie konto_info.rtf (wzorzec powinien znajdować się w katalogu ze wzorcami dla rozszerzenia uwłaszczenie),
  • Wydruk dokumentu według wzorca – wydrukowanie dowolnego dokumentu dla wczytanego konta uwłaszczeniowego przy użyciu wybranego przez operatora wzorca,
  • Podgląd konta księgowego – wyświetlenie okna dialogowego z danymi konta księgowego, które przypisane jest do konta uwłaszczeniowego (skrót klawiszowy: [Ctrl-K]),
  • Podgląd Dziennika zdarzeń – wyświetlenie okna dialogowego z zapisanymi w dzienniku zdarzeniami dotyczącymi konta uwłaszczeniowego.

Dodanie konta uwłaszczeniowego

Program pozwala na dodanie konta uwłaszczeniowego do wskazanej informacji o uwłaszczeniu. Informację o uwłaszczeniu wyszukujemy na wyświetlonym oknie dialogowym, wprowadzając adres nieruchomości, nazwę właściciela lub numery ksiąg wieczystych.

Rysunek 21. Wyszukiwanie informacji o uwłaszczeniu

Po wybraniu informacji o uwłaszczeniu program sprawdza, czy jest już do niej wystawione konto uwłaszczeniowe. Jeżeli tak, to wyświetla pytanie z prośbą o potwierdzenie dodania kolejnego konta.

Dane utworzonego konta uwłaszczeniowego zostają wyświetlone na oknie dialogowym. Po ich uzupełnieniu/zmodyfikowaniu zapisujemy konto przyciskiem Zapisz.

Usunięcie konta uwłaszczeniowego

Konto uwłaszczeniowe można usunąć, o ile nie jest do niego założone żadne konto księgowe lub na powiązanych kontach księgowych nie ma żadnego księgowania (łącznie z księgowaniami wystornowanymi).

Do usunięcia konta operator musi mieć uprawnienie o nazwie Usuwanie kont wymiarowych.

Przeniesienie prawa własności

Przeniesienie prawa własności służy do obsłużenia przypadku nabycia całej nieruchomości. Powoduje zamknięcie konta uwłaszczeniowego dotyczącego nabywanej nieruchomości i utworzenia nowego konta z danymi nabywcy/nabywców. Zamknięcie konta sprowadza się do określenia daty końca okresu obowiązywania na dzień poprzedzający datę początku objęcia nieruchomości w władanie przez nabywcę i zmodyfikowanie listy należności (tylko za bieżący rok księgowy).

Podczas przenoszenia prawa własności program wykonuje następujące czynności:

  • tworzy nowe konto uwłaszczeniowe kopiując dane z konta źródłowego (nabywanego); kopiowane są tylko dane odnoszące się do nieruchomości i opłaty przekształceniowej,
  • wyświetla nowe okno dialogowe do uzupełnienia danych na utworzonym koncie (np. określenie nabywcy, który będzie nowym właścicielem nieruchomości),
  • po zapisaniu nowego konta uwłaszczeniowego wyświetlana jest o tym informacja z podaniem identyfikatora utworzonego konta,
  • następne okno informuje o zaktualizowaniu danych na koncie źródłowym i pyta o jego wyświetlenie w trybie edycji; twierdząca odpowiedź pozwala na ręczne poprawki na koncie, negatywna odpowiedź powoduje zapisanie wprowadzanych przez program zmian i wyświetlenie konta źródłowego w trybie podglądu.

Wyodrębnienie własności lokalu

Operacja Wyodrębnienie własności lokalu służy do obsłużenia przypadku z art. 11 ust. 3 ustawy.

Punktem wyjścia operacji jest konto uwłaszczeniowe dotyczące nieruchomości gruntowej, na której położony jest budynek, z którego wyodrębniono lokal. Konto to będzie dalej nazywane kontem źródłowym.

Mając otwarte konto źródłowe wywołujemy z menu Operacje polecenie Wyodrębnienie własności lokalu. Zostaje wyświetlone okno dialogowe, na którym określamy dane służące do utworzenia nowego konta uwłaszczeniowego dla wyodrębnionego lokalu oraz sposób pomniejszenia udziału na koncie źródłowym.

Rysunek 23. Okno dialogowe z parametrami do wyodrębnienia własności lokalu

Okno udostępnia następujące pola edycyjne:

  • Pomniejszenie udziału na koncie źródłowym – wskazujemy rodzaj udziału, który ma być pomniejszony na koncie źródłowym (można zablokować automatyczne pomniejszanie udziału wybierając opcję Bez pomniejszania),
  • Kategoria – możemy wybrać kategorię, która zostanie przypisana do nowego konta,
  • Główny właściciel – dane głównego właściciela nowego konta (właściciel nieruchomości lokalowej),
  • Lokal – dane dotyczące wyodrębnionego lokalu: numer lokalu, numer księgi wieczystej nieruchomości lokalowej, udział w gruncie przypisany do lokalu,
  • Obowiązuje od – data, od której aktywne będzie nowe konto; powinno być równe dacie wyodrębnienia własności lokalu,
  • Opłata od – rok, od którego będzie wnoszona opłata przekształceniowa na nowym koncie.

Po wprowadzeniu danych i naciśnięciu przycisku Zapisz program tworzy nowe konto uwłaszczeniowe. Używa zarówno danych wprowadzonych na oknie dialogowym, jak i danych pobranych z konta źródłowego, m.in. opłatę przekształceniową z jej składnikami. Do skopiowanych składników stosuje wprowadzony udział i przelicza wysokość opłaty przekształceniowej.

Przeliczenie opłaty przekształceniowej bazuje na jej kwocie netto. Najpierw obliczana jest kwota netto na podstawie nowej i poprzedniej wartości udziału (obydwu udziałów, głównego i dodatkowego; w obliczeniach uwzględniany jest także procent wartości gruntu). Następnie, na podstawie kwoty netto i procentu podatku VAT, obliczana jest wysokość podatku VAT. Na koniec ustalana jest kwota brutto jako suma kwoty netto i podatku.

Dane nowego konto wyświetlone zostają w oknie do edycji kont uwłaszczeniowych. Możemy je uzupełnić/zmienić. Możemy także zmodyfikować opłatę przekształceniową edytując jej składniki.

Po zapisaniu danych nowego konta program wyświetli komunikat z podaniem jego identyfikatora. Jeżeli wybraliśmy pomniejszenie udziału na koncie źródłowym, to program zmodyfikuje na nim opłatę przekształceniową zmniejszając udział na jej składnikach (program wiąże składniki z konta źródłowego ze składnikami z konta dla lokalu używając ich identyfikatorów; pozwala to na pomniejszenie udziałów na właściwych składnikach także w przypadkach, gdy jest ich więcej niż jeden).

Następne wyświetlone okno, to pytanie o edycję danych konta źródłowego. Jeżeli wybierzemy odpowiedź Tak, to będziemy mogli zmienić dane konta źródłowego przed jego zapisaniem (łącznie z rezygnacją z zapisania wprowadzonych zmian). Jeżeli wybierzemy odpowiedź Nie, to program zapisze wprowadzone zmiany i wyświetli konto źródłowe w trybie podglądu.

Dane lokalu w przypadku wykupionego rozszerzenie do prowadzenia ewidencji lokali

Jeżeli wykupione zostało rozszerzenie programu aktywujące obsługę lokali, to mamy dostępną ewidencję lokali i budynków. W takim przypadku program w inny sposób wyświetla dane lokalu na oknie dialogowym z rys. 23. Nie wprowadzamy bezpośrednio danych lokalu, tylko wybieramy właściwy lokal z ewidencji.

Rysunek 24. Wprowadzanie danych lokalu w przypadku wykupionego rozszerzenia do prowadzenia ewidencji lokali

Lokale możemy wyszukiwać używając przycisku Uw uwlaszczenie przycisk 7.png lub dodawać za pomocą przycisku Uw uwlaszczenie przycisk 10.jpg.

Opłata przekształceniowa

Wysokość opłaty przekształceniowej wyświetlana jest w ramce Opłata przekształceniowa. Jest ona widoczna do czasu wprowadzenia opłaty jednorazowej.

Podgląd opłaty przekształceniowej dostępny jest w menu Operacje po wybraniu polecenia Opłata przekształceniowa -> Wyświetl opłatę przekształceniową. Program wyświetli okno dialogowe z pełnymi danymi opłaty. Jeżeli konto jest w trybie edycji, to opłatę także można edytować.

Rysunek 22. Konto dialogowe z opłatą przekształceniową

To samo okno dialogowe zostanie wyświetlone po naciśnięciu przycisku Uw uwlaszczenie przycisk 9.png w ramce Opłata przekształceniowa.

Opłatę przekształceniową tworzy lista składników. Suma wszystkich składników określa wysokość opłaty przekształceniowej.

Pojedynczy składnik niesie informację o wysokości opłaty przekształceniowej oraz dane, które były podstawą do jej obliczenia (jeszcze jako opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego): procent wartości gruntu, udział w gruncie oraz udział dodatkowy. Dane te można zmienić i nakazać programowi obliczenie na nowo wysokości opłaty naciskając przycisk Uw uwlaszczenie przycisk 3.png.

Rysunek 23. Okno dialogowe do edycji składnika opłaty przekształceniowej

Każdy składnik opłaty przekształceniowej ma znacznik o nazwie Składnik podlega bonifikacie przy obliczaniu opłaty jednorazowej. Steruje on stosowaniem bonifikaty przy obliczaniu opłaty jednorazowej – jeżeli jest zaznaczony, to bonifikata jest stosowana do kwoty brutto ze składnika; jeżeli nie jest zaznaczony, to kwota brutto wchodzi do opłaty jednorazowej w pełnej wysokości.

Opłata jednorazowa

Wprowadzenie opłaty jednorazowej

Opłatę jednorazową wprowadzamy wykonując z menu Operacje polecenie Opłata przekształceniowa > Wprowadź opłatę jednorazową lub używając skrótu klawiszowego [Ctrl J]. Na wyświetlonym oknie dialogowym widzimy opłatę jednorazową obliczoną dla bieżącego roku kalendarzowego.

Rysunek 24. Okno dialogowe do edycji opłaty jednorazowej

Obliczona opłata uwzględnia bonifikatę odczytaną dla grupy gruntów, do której przypisane jest konto uwłaszczeniowe. Wysokość opłaty obliczana jest na podstawie składników opłaty przekształceniowej, przy czym bonifikata stosowana jest tylko do tych składników, które mają zaznaczoną wartość pola Składnik podlega bonifikacie przy obliczaniu opłaty jednorazowej.

Zmiana wartości roku, w którym ma być wniesiona opłata jednorazowa, jest dostępna po naciśnięciu przycisku Oblicz opłatę. Na wyświetlonym oknie dialogowym możemy zmienić rok i procent bonifikaty.

Rysunek 27. Okno dialogowe do edycji opłaty jednorazowej

Po zmianie wartości roku program odczytuje wysokość bonifikaty ze słownika bonifikat dla tej grupy gruntów, do której przypisane jest konto uwłaszczeniowe. Pobierana bonifikata dotyczy numeru roku wnoszenia opłaty przekształceniowej liczonego od roku uwłaszczenia (jest to różnica między wprowadzonym rokiem a rokiem uwłaszczenia, zwiększona o jeden).

Po naciśnięciu przycisku Gotowe program zamknie okno, obliczy opłatę jednorazową dla wprowadzonych wartości i wróci na okno z opłatą jednorazową.

Zapisanie opłaty jednorazowej nastąpi po naciśnięciu przycisku Zapisz. Program odnotowuje wprowadzenie opłaty jednorazowej w Dzienniku zdarzeń.

Usunięcie opłaty jednorazowej

Wprowadzoną opłatę jednorazową można usunąć. Z menu Operacje wybieramy polecenie Opłata przekształceniowa > Usuń opłatę jednorazową. Opłata zostanie usunięta, gdy odpowiemy twierdząco na wyświetlone pytanie.

Usunięcie opłaty jednorazowej odnotowywane jest w Dzienniku zdarzeń.

Wyświetlanie opłaty jednorazowej

Wyświetlanie/edycja opłaty jednorazowej dostępna jest po wybraniu w menu Operacje polecenia Opłata przekształceniowa > Wyświetl opłatę jednorazową. Wyświetlone zostaje okno dialogowe (rys. 21), na którym można edytować opłatę, o ile konto uwłaszczeniowe znajduje się w trybie edycji.

To samo okno dialogowe zostanie wyświetlone po naciśnięciu przycisku Uw uwlaszczenie przycisk 9.png w ramce Opłata jednorazowa.

Program odnotowuje w Dzienniku zdarzeń zmianę wysokości opłaty jednorazowej.

Udzielenie bonifikaty w rocznej opłacie przekształceniowej

Do wprowadzenie bonifikaty w rocznej opłacie przekształceniowej służy polecenie Opłata przekształceniowa -> Udziel bonifikaty w opłacie przekształceniowej dostępne w menu Operacje.

Rysunek 26. Udzielanie bonifikaty w opłacie przekształceniowej

Bonifikata udzielana jest za bieżący rok księgowy systemu Uwłaszczenie. Na wyświetlonym oknie dialogowym wybieramy bonifikatę ze słownika. Możemy zmienić podpowiedziany procent bonifikaty oraz udział, do którego ma być zastosowana bonifikata. Kwota opłaty z uwzględnieniem bonifikaty wyświetlana jest w ramce Opłata należna.

Rozłożenie rocznej opłaty przekształceniowej na raty

Opłata przekształceniowa za dany rok może zostać rozłożona na raty. Program pozwala na wprowadzenie rat udostępniając w menu Operacje polecenie Opłata przekształceniowa -> Rozłóż opłatę przekształceniową na raty.

Rysunek 27. Rozłożenie opłaty przekształceniowej na raty

Opłatę przekształceniową można rozłożyć na raty tylko za bieżący rok księgowy systemu Uwłaszczenie. Dla tego roku wprowadzamy kolejne raty podając ich numer i termin płatności. Wysokość rat zostanie obliczona przez program po zapisaniu listy. Zostaną one uwidocznione na liście należności (zakładka Należności).

Naliczanie opłaty przekształceniowej

Lista należności

Lista należności określa wysokość opłat przekształceniowych w kolejnych latach. Może być tworzona automatycznie przez program lub tworzona ręcznie przez operatora – steruje tym parametr konta uwłaszczeniowego o nazwie Należności tworzone automatycznie przez program (zakładka Należności na oknie do podglądu/edycji konta uwłaszczeniowego).

Rysunek 28. Część okna dialogowego do przeglądania/edycji konta uwłaszczeniowego z uwidocznioną zakładką Należności

W przypadku wyłączenia automatycznego tworzenia należności, lista jest w pełni edytowalna – operator może dodawać nowe należności, edytować i usuwać należności istniejące.

Rysunek 29. Okno dialogowe do edycji należności

Algorytm naliczania opłaty przekształceniowej

Opłata przekształceniowa naliczana jest dla pojedynczego konta uwłaszczeniowego za wskazany rok (dokładniej: za bieżący rok księgowy pobrany z modułu księgowego). Wykonywane są następujące czynności:

  • odczytanie należności, których rok równy jest naliczanemu roku,
  • na podstawie pojedynczej należności tworzone jest księgowanie; jeżeli pole Uwagi jest puste, to do księgowania wstawiana jest jedna z wartości: Roczna opłata przekształceniowa – gdy pole Rodzaj opłaty ma wartość Opłata przekształceniowa, Jednorazowa opłata przekształceniowa – gdy pole Rodzaj opłaty ma wartość Opłata jednorazowa,
  • lista księgowań przekazywana jest do modułu księgowego,
  • moduł księgowy tworzy przypisy lub odpisy tak, aby stan należności na koncie księgowym odpowiadał przekazanej liście (nie są wykonywane żadne operacje, jeżeli nie ma różnic między stanem konta księgowego a listą księgowań).

Naliczanie opłat podczas zapisywania zmian na koncie uwłaszczeniowym

Jeżeli w wyniku zapisania zmian na koncie uwłaszczeniowym zostanie zmieniona lista należności, to program wyświetli okno dialogowe umożliwiające wykonanie naliczania opłaty przekształceniowej.

Rysunek 30. Pytanie o naliczenie opłaty przekształceniowej po zapisaniu zmian na koncie uwłaszczeniowym

Naliczenie opłaty zostanie wykonane, gdy na zostanie zaznaczone pole Nalicz opłatę przekształceniową i naciśnięty przycisk Gotowe. Będzie ono dotyczyło bieżącego roku księgowego.

Po naliczeniu opłaty program wyświetli okno dialogowe z informacją o kwocie należności przesłanych do modułu księgowego.

Komunikat wyświetlany po naliczeniu dotyczy należności przesłanej do modułu księgowego, a nie faktycznie wykonanych księgowań. Na przykład, jeżeli nie ma różnicy między stanem konta księgowego, a przesłanymi należnościami, to żadne księgowanie nie jest wykonywane.

Naliczenie opłaty dla pojedynczego konta uwłaszczeniowego

Opłatę przekształceniową można naliczyć dla pojedynczego konta uwłaszczeniowego na oknie dialogowym do jego podglądu/edycji. Po otwarciu konta wybieramy z menu Operacje polecenie: Opłata przekształceniowa > Nalicz opłatę przekształceniową.

Naliczenie opłaty dla wszystkich kont uwłaszczeniowych

Program udostępnia operację naliczenia opłat przekształceniowych dla wszystkich kont uwłaszczeniowych zapisanych w bazie. W tym celu wybieramy z menu głównego polecenia: Uwłaszczenia > Konta uwłaszczeniowe > Naliczanie opłat przekształceniowych.

Rysunek 31. Naliczanie opłat przekształceniowych dla wszystkich kont uwłaszczeniowych

Na wyświetlonym oknie dialogowym wprowadzamy właściwą datę księgowania (program podpowiada bieżącą datę systemową). Możemy zmienić sposób sortowania kont uwłaszczeniowych, wpływając w ten sposób na kolejność naliczania opłat.

Operację naliczania uruchamiany przez naciśnięcie przycisku Uruchom naliczanie opłaty przekształceniowej. Podczas naliczania program będzie wyświetlał dane naliczanego konta w ramce z etykietą Przetwarzane konto uwłaszczeniowe.

Naliczanie opłat możemy w każdej chwili przerwać naciskając przycisk Zatrzymaj naliczanie opłaty przekształceniowej.

Po zakończeniu naliczania opłat przekształceniowych program wyświetla komunikat z informacją o sumie należności przekazanych do modułu księgowego oraz z liczbą przetworzonych kont uwłaszczeniowych.

Status spłaty należnej opłaty przekształceniowej

Konto uwłaszczeniowe posiada status, który mówi, czy należna opłata przekształceniowa została w całości spłacona. Wartość tego statusu określa się ręcznie za pomocą dwóch poleceń dostępnych w menu Operacje dla konta uwłaszczeniowego. Wykonanie tych poleceń odnotowywane jest w Dzienniku zdarzeń pod operacją Zmiana wartości pola konta uwłaszczeniowego (zmieniane są wartości dwóch pól: daty spłaty należności i statusu spłacenia należności).

Oznaczenie konta uwłaszczeniowego jako spłaconego

Z menu Operacje wybieramy polecenie Opłata przekształceniowa > Oznacz konto jako spłacone. Na wyświetlonym oknie dialogowym wprowadzamy datę spłaty należnej opłaty przekształceniowej i datę końca okresu obowiązywania konta uwłaszczeniowego. Po naciśnięciu przycisku Zapisz program zapisuje wprowadzone wartości i zmienia status konta na spłacony. Na oknie dialogowym z danymi konta zostanie uwidoczniony pasek z informacją o spłacie należności.

Wycofanie oznaczenia spłacenia należnej opłaty przekształceniowej

Z menu Operacje wybieramy polecenie Opłata przekształceniowa > Usuń oznaczenie konta jako spłaconego. Odpowiadamy twierdząco na wyświetlone pytanie – program usuwa datę spłaty należności i zmienia status konta na niespłacony. Dodatkowo czyszczony jest koniec okresu obowiązywania konta uwłaszczeniowego.

Drukowanie dokumentów według wzorca

Program umożliwia drukowanie dokumentów dla wybranego konta uwłaszczeniowego. Tworzone są one na podstawie wzorców wydruku. Wzorzec wydruku to dokument RTF, w którym oprócz stałego tekstu można wprowadzić tzw. makrodefinicje. Makrodefinicje służą do pobrania danych z drukowanego konta uwłaszczeniowego (lista dostępnych makrodefinicji znajduje się w dalszej części instrukcji).

Tworzenie wzorców wydruku

Okno dialogowe do utworzenia wzorca wydruku wywołujemy wybierając z głównego menu polecenia: Uwłaszczenia > Konta uwłaszczeniowe > Wzorce wydruków > Utworzenie wzorca. Wyświetlony edytor pozwala na wprowadzenie tekstu i jego sformatowanie. Dodatkowo w górnej części okna po lewej stronie mamy listę rozwijalną ze wszystkimi dostępnymi makrodefinicjami, których możemy użyć w dokumencie.

Rysunek 33. Edytor do tworzenia wzorców wydruków

Makrodefinicje wstawiamy do dokumentu w następujący sposób:

  • stawiamy kursor w tym miejscu dokumentu, w którym ma być umieszczona makrodefinicja,
  • wybieramy z listy rozwijalnej makrodefinicję, klikając na jej nazwie lewym przyciskiem myszy.

Po zakończeniu wprowadzania dokumentu zamykamy okno dialogowe i odpowiadamy twierdząco na pytanie o jego zapisanie. Zostaje wyświetlone okno eksploratora plików systemu Windows, w którym wprowadzamy nazwę, pod jaką chcemy zapisać wzorzec. Eksplorator plików ustawiony jest domyślnie na katalog dla wzorców rozszerzenia Uwłaszczenie. Nie powinniśmy zmieniać tej lokalizacji, aby nie mieć problemów z drukowaniem dokumentów według wzorca.

Edycja wzorców wydruku

Edytor do edycji wzorców wydruków uruchamiamy wybierając z głównego menu programu polecenia: Uwłaszczenia > Konta uwłaszczeniowe > Wzorce wydruków > Edycja wzorca. W pierwszym kroku wyświetlane jest okno eksploratora plików systemu Windows, za pomocą którego wybieramy wzorzec do edycji. Wybrany wzorzec zostaje wyświetlony w edytorze – możemy przystąpić do wprowadzania w nim zmian. Postępujemy w taki sam sposób, jak opisany w poprzednim rozdziale dotyczącym tworzenia wzorców.

Drukowanie dokumentów według wzorca

Drukowanie dokumentów według wzorca dostępne jest na oknie dialogowym do przeglądania/edycji kont uwłaszczeniowych. Służy temu polecenie Wydruk dokumentu według wzorca dostępne w menu Operacje (menu wyświetlane jest po naciśnięciu przycisku Uw uwlaszczenie przycisk 3.png ).

Rysunek 34. Drukowanie dokumentu według wzorca

Po wykonaniu polecenia wyświetlone zostaje okno dialogowe, na którym znajdują się następujące pola edycyjne:

  • Rodzaj dokumentu – lista rozwijana do wybrania rodzaju dokumentu ze słownika Rodzaje dokumentów dla kont uwłaszczeniowych,
  • Rok – rok, którego dotyczy drukowany dokument; wartość tego pola może być elementem szablonu sygnatury dokumentu; pole dostępne jest tylko wtedy, gdy wybrany rodzaj dokumentu ma ustawioną flagę zależności do roku,
  • Wzorzec dokumentu (formularz) – nazwa wzorca do utworzenia dokumentu,
  • Liczbę egzemplarzy – liczba drukowanych egzemplarzy,
  • Znacznik drukowania oddzielnych dokumentów dla każdego współwłaściciela,
  • Znacznik pominięcia nieżyjących współwłaścicieli,
  • Znacznik zapisania dokumentu w Rejestrze dokumentów (dostępny jest tylko wtedy, gdy został wybrany rodzaj dokumentu),
  • Sposób prezentacji wydruku – jak ma być obsłużone utworzony dokument; dostępne opcje to: Drukowanie, Podgląd wydruku, Edycja wydruku.

Naciśnięcie przycisku Gotowe powoduje utworzenie dokumentu i pokazanie go w wybrany sposób (wydruk, podgląd lub edytor). Jeżeli wybrano zapis dokumentu, to informacja o nim (ale nie jego postać) zostanie zapisana do Rejestru dokumentów. Będzie ona dostępna w zakładce Dokumenty oraz na raporcie z Rejestru dokumentów.

Grupowe drukowanie dokumentów według wzorca

Grupowe drukowanie dokumentów według wzorca dla wybranych kont uwłaszczeniowych dostępne jest po wybraniu z głównego menu poleceń: Uwłaszczenia > Konta uwłaszczeniowe > Wzorce wydruków > Drukowanie według wzorca.

Rysunek 35. Okno dialogowe do wyszukiwania kont do drukowania dokumentów według wzorca

Na wyświetlonym oknie dialogowym określamy kryteria, jakie mają spełniać konta uwłaszczeniowe, dla których będą drukowane dokumenty według wzorca. Po wprowadzeniu kryteriów naciskamy przycisk Wczytaj. Zostaje wyświetlone okno dialogowe z listą kont uwłaszczeniowych. Wydrukowanie dokumentów według wzorca otrzymujemy po naciśnięciu przycisku Drukuj w lewym dolnym rogu okna.

Rysunek 36. Okno dialogowe z listą kont uwłaszczeniowych, dla których będą drukowane dokumenty według wzorca

Po naciśnięciu prawego przycisku myszy na liście kont program wyświetla menu kontekstowe z następującymi poleceniami:

  • Wyświetl dane wybranego konta – wyświetlenie okna dialogowego do podglądu/edycji danych konta uwłaszczeniowego; wyświetlane jest konto z zaznaczonego wiersza,
  • Usuń wybrane konto z listy lub Usuń zaznaczone konta z listy – usunięcie wskazanego konta uwłaszczeniowego lub zaznaczonych kont uwłaszczeniowych z wyświetlonej listy; zaznaczenie więcej niż jednego konta uzyskujemy za pomocą lewego przycisku myszy z jednocześnie wciśniętym klawiszem [Ctrl] lub za pomocą klawiszy ze strzałkami góra i dół z jednocześnie wciśniętym klawiszem [Shift].
  • Drukuj wybrane konto – wyświetlenie okna dialogowego do wydrukowania dokumentu według wzorca dla wybranego konta uwłaszczeniowego.

Rejestr dokumentów

Dokumenty utworzone według wzorca i zapisane do Rejestru dokumentów można przeglądać po wybraniu z głównego menu programu polecenia: Uwłaszczenia > Konta uwłaszczeniowe > Wzorce wydruków > Rejestr dokumentów. Na wyświetlonym oknie dialogowym możemy filtrować dokumenty wskazując zakres identyfikatorów kont, rodzaje dokumentów, zakres dat wystawienia i zakres lat. Po wczytaniu dokumentów można wydrukować ich zestawienie.

Makrodefinicje dotyczące kont uwłaszczeniowych

Poniżej prezentowana jest tabela z listą makrodefinicji dotyczących kont uwłaszczeniowych. Nazwy makrodefinicji odpowiadają tym, które są dostępne dla kont użytkowania wieczystego, o ile dotyczą tych samych danych.

Lista nie zawiera nazw makrodefinicji do drukowania zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie. Można ich używać we wzorcach dla kont uwłaszczeniowych, a ich opis dostępny jest w jednym poprzednich rozdziałów (z wyłączeniem makr: @UWL_INF_KONTO_NRB, @UWL_INF_LOK_PRM, @UWL_INF_LOK_PRM_LISTA).

Nazwa makra Opis
@ADR_KM Adresat – kod pocztowy i nazwa miejscowości.
@ADR_KOR1 Adresat – pełny adres w jednym wierszu
@ADR_KOR2 Adresat – pełny adres w dwóch wierszach (pierwszy wiersz: ulica, dom i lokal, drugi wiersz: kod pocztowy i miejscowość).
@ADR_NAZWA Pełna nazwa adresata.
@ADR_UDL Adresat – nazwa ulicy, numer domu i lokalu.
@KSG_DOZAPL Należność pozostała do zapłaty (z uwzględnieniem wpłat).
@KSG_NAL Należność bieżąca wynikająca z przypisów i odpisów (bez uwzględnienia wpłat).
@KSG_ODSETKI Wysokość odsetek obliczonych na bieżący dzień (data systemowa).
@KSG_SALDO Saldo obliczone na bieżący dzień (data systemowa).
@KSG_WPL Suma wpłat z uwzględnieniem korekt i zwrotów.
@KSG_WPLBIL Suma wpłat zbilansowanych, z uwzględnieniem pokrytych należności (można uzyskać wysokość nadpłaty).
@KT_DATA_NAL Data spłacenia pełnej należności za przekształcenie.
@KT_ID Identyfikator konta uwłaszczeniowego.
@KT_ID_UW Identyfikator konta użytkownika wieczystego, z którym związane jest przetwarzane konto uwłaszczeniowe.
@KT_OKRES_OPL_C Całkowity okres opłat.
@KT_OKRES_OPL_P Pozostały okres opłat obliczany od roku z bieżącej daty systemowej. Makro przyjmuje parametr, którym można określić rok, od którego ma być obliczony pozostały okres opłat.
@KT_OPL_JDN_LB Wysokość jednorazowej opłaty przekształceniowej w postaci liczbowej.
@KT_OPL_JDN_SL Wysokość jednorazowej opłaty przekształceniowe w postaci słownej.
@KT_OPL_JDN_PRN_LB Wysokość prognozowanej jednorazowej opłaty przekształceniowej w postaci liczbowej.
@KT_OPL_PRN_SLW Wysokość prognozowanej jednorazowej opłaty przekształceniowej w postaci słownej.
@KT_OPL_RCZ_LB Wysokość rocznej opłaty przekształceniowej w postaci liczbowej.
@KT_OPL_RCZ_SL Wysokość rocznej opłaty przekształceniowej w postaci słownej.
@KT_OPL_ROK_OD Rok początku wnoszenia opłaty przekształceniowej.
@KT_UDZIAL_DOD Udział dodatkowy z pierwszego składnika bieżącej opłaty przekształceniowej.
@KT_UDZIAL_GLW Udział główny z pierwszego składnika bieżącej opłaty przekształceniowej.
@NIER_D Numer domu z adresu nieruchomości.
@NIER_KW_GRT Numer księgi wieczystej nieruchomości gruntowej.
@NIER_KW_LOK Numer księgi wieczystej nieruchomości lokalowej.
@NIER_L Numer lokalu z adresu nieruchomości.
@NIER_P Określenie lokalu z adresu nieruchomości.
@NIER_TAB_DZK Tabela z danymi działek tworzących nieruchomość.
@NIER_U Nazwa ulicy z adresu nieruchomości.
@NIER_UDL Pełny adres adresu nieruchomości.
@OPR_KOD Operator – kod.
@OPR_NZW Operator – nazwa kodowa.
@OPR_NZW_EX Operator – nazwa rozszerzona.
@OPR_OPIS Operator – dane opisowe.
@OPR_WYDZ Operator – kod wydziału.
@PMK_ADRES Pełnomocnik – pełny adres.
@PMK_NAZWA Pełnomocnik – pełna nazwa.
@PMK_POCZTA Pełnomocnik – kod pocztowy i nazwa miejscowości.
@PMK_UDL Pełnomocnik – nazwa ulicy, numer domu i lokalu.
@RDO_DATA_WYST Rejestr dokumentów – data wystawienia dokumentu.
@RDO_NUMER Rejestr dokumentów – numer dokumentu.
@RDO_ROK Rejestr dokumentów – rok przypisany do dokumentu.
@SYS_DATA Bieżąca data systemowa.
@SYS_ROK Rok z bieżącej daty systemowej.
@URZ_ADR Urząd – pełny adres.
@URZ_ALL Urząd – pełne dane w postaci pieczątki nagłówkowej (makro rozwijane jest na kilka wierszy).
@URZ_FAX Urząd – numer faksu.
@URZ_K_NR Urząd – numer konta bankowego.
@URZ_K_NZ Urząd – nazwa banku.
@URZ_L1 Urząd – pierwsze i drugie pole tekstowe w nazwie urzędu.
@URZ_L2 Urząd – trzecie pole tekstowe w nazwie urzędu.
@URZ_L3 Urząd – pierwsze i drugie pole tekstowe w nazwie wydziału.
@URZ_L4 Urząd – trzecie pole tekstowe w nazwie wydziału.
@URZ_L5 Urząd – nazwa ulicy i numer domu z danych adresowych.
@URZ_L6 Urząd – kod pocztowy i nazwa miejscowości z danych adresowych.
@URZ_MAIL Urząd – adres email.
@URZ_MSC Urząd – nazwa miejscowości z danych adresowych.
@URZ_NIP Urząd – numer NIP.
@URZ_NZ Urząd – pełna nazwa (uwzględnia wszystkie składowe nazwy).
@URZ_TEL Urząd – numer telefonu.
@URZ_WWW Urząd – adres strony WWW.
@URZ_WYDZ Urząd – pełna nazwa wydziału (uwzględnia wszystkie składowe nazwy).
@UZK_ADRES_KOR1 Właściciel – pełny adres w jednym wierszu.
@UZK_ADRES_KOR2 Właściciel – pełny adres w dwóch wierszach (pierwszy wiersz: ulica, dom i lokal, drugi wiersz: kod pocztowy i miejscowość).
@UZK_KM Właściciel – kod pocztowy i nazwa miejscowości.
@UZK_LIST Właściciele – lista nazw współwłaścicieli i ich adresów w postaci pojedynczego tekstu.
@UZK_LIST_EX Właściciele – lista nazw współwłaścicieli i ich adresów w osobnych wierszach (każdy współwłaściciel zajmuje oddzielny wiersz).
@UZK_NAZWA Właściciel – pełna nazwa.
@UZK_PARAM Właściciele – lista współwłaścicieli tworzona na podstawie makra parametrycznego zdefiniowanego w parametrach systemu w gałęzi Makra parametryczne dla użytkowników wieczystych (!).
@UZK_UDL Właściciel – nazwa ulicy, numer domu i lokalu.
@UZK_UDZIAL Właściciel – udział we współwłasności w postaci ułamka.
@WKB Numer wirtualnego rachunku bankowego przypisany do konta uwłaszczeniowego.
@WKB_POP Poprzednia postać numeru wirtualnego rachunku bankowego przypisanego do konta uwłaszczeniowego. Makro ma znaczenie przy zmianie banku obsługującego Urząd.
@@ Makro do drukowania znaku @.
Uwagi do opisu makrodefinicji

Poniżej zamieszczone są krótkie wyjaśnienia znaczeń użytych w tabeli pojęć.

  • Adresat – dane właściciela z uwzględnieniem adresu korespondencyjnego (o ile określony).
  • Operator – zalogowany do programu operator.
  • Pełnomocnik – osoba wskazana przy właścicielu jako jego pełnomocnik.
  • Rejestr dokumentów – dane dotyczące drukowanego dokumentu zapisane w Rejestrze dokumentów lub mające być do niego zapisane; makrodefinicje mają sens tylko w przypadku, gdy drukowany dokument jest zapisany w bazie albo ma być do niego zapisany.
  • Właściciel – główny właściciel konta uwłaszczeniowego; podczas drukowania dokumentu z opcją dla wszystkich współwłaścicieli program podmienia głównego właściciela na tego, który jest przetwarzany (którego dotyczy wydruk); podmiana ma miejsce tylko na czas wydruku.
  • Urząd – dane urzędu zapisane w stałych parametrach systemu.
  • Wartości pobierane z modułu księgowego obliczane są na bieżącą datę systemową.