Egzekucje wysyłka tytułów drogą elektroniczną: Różnice pomiędzy wersjami
Linia 86: | Linia 86: | ||
Aplikacja Egzekucje po najbliższej aktualizacji nie będzie wymuszała drukowania tytułów wykonawczych. | Aplikacja Egzekucje po najbliższej aktualizacji nie będzie wymuszała drukowania tytułów wykonawczych. | ||
=== | ===W jaki sposób będzie realizowana wysyłka dokumentów do MF?=== | ||
Od 30 lipca 2020 r. wraz z nową wersją TW-1(4) wysyłka dokumentów będzie odbywać się bezpośrednio na dedykowaną bramkę wystawioną przez Ministerstwo Finansów. Aplikacja Egzekucje umożliwi wysyłkę tytułów bezpośrednio na bramkę MF w podobny sposób do tego jak zrealizowana jest wysyłka deklaracji w aplikacji Kadry i Płace. ''Na dzień dzisiejszy (23.07.2020) czekamy na udostępnienie testowego środowiska API do wysyłki dokumentów do MF w celu rozpoczęcia prac nad integracją. | Od 30 lipca 2020 r. wraz z nową wersją TW-1(4) wysyłka dokumentów będzie odbywać się bezpośrednio na dedykowaną bramkę wystawioną przez Ministerstwo Finansów. Aplikacja Egzekucje umożliwi wysyłkę tytułów bezpośrednio na bramkę MF w podobny sposób do tego jak zrealizowana jest wysyłka deklaracji w aplikacji Kadry i Płace. ''Na dzień dzisiejszy (23.07.2020) czekamy na udostępnienie testowego środowiska API do wysyłki dokumentów do MF w celu rozpoczęcia prac nad integracją. | ||
Wersja z 09:54, 23 lip 2020
Egzekucje, wersja 2020.0.0.0.13.325
Przesyłanie tytułów wykonawczych drogą elektroniczną.
Konfiguracja
ViDok Repozytorium
W pierwszej kolejności dodajemy ViDok Repozytorium wraz z podpiętą bazą danych IS_REP.gdb do pliku Egzekuzje.xml. Klucz licencyjny do modułu ViDok nie jest wymagany.
<application sysid="61" name="ViDok Repozytorium" key="0000000000000000">
<links>
<link id="id3" alias="C:\info-sys_groszek\info-sys_db\is_rep.gdb" user="s3uMfJd3" password="qLmsrLq/3dDk" kind="Interbase" protocol="Lokalny" charSet="WIN1250" name="Baza repozytorium">
<parameters/>
</link>
</links>
<parameters/>
</application>
Baza IS_REP.GDB jest dostępna do pobrania w katalogu ViDok, plik DB_IS_REP.zip. |
Uruchamiamy aplikację Egzekucje, a następnie z menu wybieramy jednorazowo Konfiguracja > Ustawienia modułu ViDok w celu zainicjowania modułu.
pl_podpis
Doinstalowanie biblioteki podpisującej i jej konfiguracja.
- Uwaga! Wymagana Java w wersji 32-bitowej!
Wystawienie tytułu
Z menu aplikacji Rejestr > Tytułów wykonawczych
Wyszukujemy interesujące nas konto, przechodzimy do zakładki Tytuły, a następnie klikamy na przycisk Utwórz nowy tytuł wykonawczy .
Okno Tworzenie nowego tytułu wyświetli konta wymiarowe wybranej osoby. Wybieramy konto na które chcemy wystawić tytuł i klikamy na przycisk .
Wyświetli się okno z podsumowaniem danych, które pojawią się na tytule wykonawczym (dane zobowiązanego, lista zaległości).
Klikamy na przycisk Drukuj, drukujemy tytuł i zamykamy okno edytora.
Na wyświetlonym oknie wskazujemy właściwy Urząd Skarbowy.
Zapisujemy tytuł wykonawczy przyciskiem Zapisz, a następnie zatwierdzamy przyciskiem Tak.
Uruchomione zostanie okno podpisujące plik XML z tytułem wykonawczym.
Po podpisaniu zapisujemy plik XML na dysku.
Następnie za pośrednictwem ePUAP wysyłamy podpisany plik XML z tytułem wykonawczym na skrzynkę właściwego Urzędu Skarbowego. Po wysłaniu wracamy do aplikacji Egzekucje i uzupełniamy numer referencyjny z ePUAP (ewentualnie przechodzimy do zakładki Deklaracje, wybieramy właściwą deklaracje i klikamy na przycisk Ref).
Po pobraniu pliku XML z urzędowym poświadczeniem przedłożenia (UPP) z ePUAP dodajemy je do tytułu: zakładka Deklaracje > przycisk UPO.
Wysyłka przez ePUAP
Pytania i odpowiedzi
W woli wyjaśnienia dopuszczony będzie okres przejściowy, pozwalający na przesyłanie elektronicznie TW-1 po 30 lipca br. wg starych zasad, czyli poprzez ePUAP, ale pod warunkiem stosowania zmienionego pouczenia. W przypadku zdecydowania się na to podejście proszę śledzić CRWDE (https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-urzednika/inne-systemy/crwde) na pojawienie się wersji TW-1 (3) 1-6E (prawdopodobnie w tym tygodniu). W przypadku TW-1(4) będzie całkowita zmiana, polegająca na rezygnacji z ePUAPu i wysyłka dokumentów będzie odbywać się bezpośrednio na dedykowaną bramkę wystawioną przez MF. Do tego celu zostanie udostępniona: 1. Aplikację webową (formularz z możliwością załadowania XML’a z dysku) 2. WS API (dla większych wierzycieli)
Czy dostępna będzie edycja pól tytułu przed wysyłką? Jest to opcja niezbędna, bez której użytkownik nie będzie miał możliwości poprawnie przygotować i wysłać tytuł.
...
W tej chwili program egzekucji wymusza drukowanie tytułu. Czy po aktualizacji programu można wyłączyć te wymuszenie?
Aplikacja Egzekucje po najbliższej aktualizacji nie będzie wymuszała drukowania tytułów wykonawczych.
W jaki sposób będzie realizowana wysyłka dokumentów do MF?
Od 30 lipca 2020 r. wraz z nową wersją TW-1(4) wysyłka dokumentów będzie odbywać się bezpośrednio na dedykowaną bramkę wystawioną przez Ministerstwo Finansów. Aplikacja Egzekucje umożliwi wysyłkę tytułów bezpośrednio na bramkę MF w podobny sposób do tego jak zrealizowana jest wysyłka deklaracji w aplikacji Kadry i Płace. Na dzień dzisiejszy (23.07.2020) czekamy na udostępnienie testowego środowiska API do wysyłki dokumentów do MF w celu rozpoczęcia prac nad integracją.
Na jakim etapie będzie realizowany podpis? Czy będzie to w momencie generowania dokumentów na komputerze, czy podczas wysyłki dokumentów do US?
Czym będzie można podpisać dokumenty? Podpis kwalifikowany, Profil Zaufany?
W aplikacji Egzekucje jest możliwość podpisania wystawionych tytułów wykonawczych przy pomocy biblioteki podpisującej pl_podpis wykorzystując podpis kwalifikowany. W przypadku wysyłki tytułów wykonawczych za pośrednictwem platformy ePUAP wymagane jest podpisanie z wykorzystaniem Profilu Zaufanego.