Usługa ePłatności w mObywatelu: Różnice pomiędzy wersjami

Z wiki.groszek.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 91: Linia 91:


====Zgłaszanie chęci udziału w pilotażu====
====Zgłaszanie chęci udziału w pilotażu====
Zgłaszając chęć udziału w pilotażu należy przekazać COI informacje o dostawcy oprogramowania oraz dane kontaktowe.
Zgłaszając chęć udziału w pilotażu należy przekazać COI informacje o dostawcy oprogramowania wraz z danymi kontaktowymi.
  Dostawca oprogramowania: Usługi Informatyczne INFO-SYSTEM  
  Dostawca oprogramowania: Usługi Informatyczne INFO-SYSTEM  
  Osoba kontaktowa: Artur Kwiatkowski: eplatnosci@groszek.pl; +48 22 784 49 44  
  Osoba kontaktowa: Artur Kwiatkowski: eplatnosci@groszek.pl; +48 22 784 49 44


====Wniosek o przyłączenie do platformy ePłatności====
====Wniosek o przyłączenie do platformy ePłatności====

Wersja z 07:56, 5 wrz 2024

Informacje oraz wytyczne dla urzędów zainteresowanych integracją z usługą ePłatności dostępną w mObywatelu.

Czym jest usługa ePłatności w mObywatelu?

Usługa ePłatności pozwala szybko i bez prowizji opłacić zobowiązania finansowe wystawione przez urząd, na przykład podatek od nieruchomości. Usługa jest dostępna w aplikacji mobilnej mObywatel i na stronie internetowej mObywatel.gov.pl.

Co zyskasz dzięki ePłatnościom? 
*Oszczędność czasu – płatność wykonasz bez wychodzenia z domu.
*Bezpieczeństwo – ePłatności są współtworzone z Polskim Standardem Płatności.
*Brak dodatkowych opłat – płatność zrealizujesz szybko i bez prowizji za pomocą BLIKA (w połowie 2024 zostaną wprowadzone karty płatnicze, a w 2025 portfele wirtualne Apple Pay i Google Pay).
*Poprawność danych – część z nich system wypełni za Ciebie automatycznie.
*Kontrolę nad wydatkami – sprawdzisz historię i statusy płatności.
*Potwierdzenie płatności – uzyskasz je zaraz po przetworzeniu transakcji w BLIKU.

Pilotaż

Obecnie usługa ePłatności jest uruchamiana w ramach testów pilotażowych rozwiązania. Pilotaż realizowany jest w ramach trójstronnego porozumienia zawartego przez:

  • Skarb Państwa - Ministra Cyfryzacji działającego w jego imieniu Centralnego Ośrodka Informatyki (podmiot wiodący, twórca i administrator portalu mobywatel.gov.pl i aplikacji mObywatel),
  • Bank Gospodarstwa Krajowego (operator ePłatności),
  • Organ Podatkowy, czyli urząd przystępujący do pilotażu.
Do końca 2024 r. pojawi się ustawa o ePłatnościach w mObywatelu, co sprawi że trójstronne porozumienie przestanie być potrzebne.

Obsługa zobowiązań finansowych z perspektywy urzędu

Broker komunikacyjny mObywatel to rozwiązanie odpowiadające za komunikację (przesyłanie i pobieranie danych) z usługą ePłatności w aplikacji mObywatel.

Architektura logiczna ePłatności
Numer PESEL Obywatela, a tym samym płatnika, jest wymagany w celu poprawnego przypisania przekazywanych do usługi danych do właściwej osoby. Stąd istotne jest, aby w bazie osobowej systemów dziedzinowych były uzupełnione numery PESEL.

Udostępnienie zobowiązań

Broker komunikacyjny mObywatel przekaże zobowiązania finansowe do usługi ePłatności.

Inicjalne udostępnienie danych o zobowiązaniach będzie zawierać także dane historyczne, jeśli obywatel w ramach typu zobowiązania posiada zaległości.

Jest to pierwsze zasilenie usługi ePłatności danymi o płatnościach. Realizowane tylko na etapie wdrożenia usługi.

Aktualizacja danych

Działanie brokera komunikacyjnego mObywatel będzie niewidoczne dla użytkownika, ale na podstawie działań wykonywanych w systemach dziedzinowych na bieżąco do usługi ePłatności będą przekazywane aktualne informacje dotyczące:

  • Weryfikacji statusu zobowiązania - urząd będzie miał możliwość odpytania w dowolnym momencie o status wybranego zobowiązania, bądź listy zobowiązań,
  • Edycji zobowiązań - możliwość edycji wystawionych zobowiązań, jeśli zajdzie taka potrzeba,
  • Odrzucenia zobowiązań - w sytuacji, kiedy urząd będzie chciał wycofać udostępnione uprzednio w usłudze ePłatności zobowiązanie,
  • Potwierdzenia płatności - w sytuacji, gdy obywatel ureguluje zobowiązanie poza usługą ePłatności, np. korzystając z platformy podatkowej ePodatki, bankowości elektronicznej bądź w kasie urzędu, urząd będzie mógł zmienić status płatności w usłudze ePłatności,
  • Przekazywanie umorzeń - w przypadku umorzenia zobowiązania wystawionego uprzednio w usłudze ePłatności.

Pobieranie plików rozliczeniowych

Płatności zrealizowane przez usługę ePłatności w aplikacji mObywatel będą przekazywane na rachunki bankowe urzędu w formie zbiorczej płatności na dany dzień, dla każdego typu zobowiązania osobno. Numery rachunków bankowych przekazywane są do Banku Gospodarstwa Krajowego na etapie konfiguracji środowiska produkcyjnego.

W celu umożliwienia urzędowi identyfikacji i poprawnego rozksięgowania wpłaty otrzymanej z Banku Gospodarstwa Krajowego usługa ePłatności udostępnia pliki rozliczeniowe w formacie CSV, które będą zapisywane w bazach danych urzędu, a następnie księgowanie z wykorzystaniem aplikacji Uniwersalny Program Księgujący (UPK).

Plik rozliczeniowy w formacie CSV konieczny do rozksięgowania płatności według podanej daty wyciągu oraz typu zobowiązania finansowego. Urząd otrzyma plik, który w nazwie będzie posiadał specjalny UUID - Unikalny ID pliku. Ten sam UUID znajdzie się w tytule przelewu otrzymanego z BGK. UUID będzie dodatkowo prezentowany w nagłówku pliku. Takie oznaczenie przelewu i pliku wynikowego pozwoli na bezbłędne sparowanie dokumentu z danymi znajdującymi się na wyciągu bankowym. Dane zawarte w pliku wynikowym pozwolą na przypisanie płatności do konkretnego płatnika.

Wymagania techniczne

Broker komunikacyjny mObywatel do działania wymaga serwera Internet Information Services (IIS) dostępnego na systemach rodziny Microsoft Windows.

Minimalne wymagania dla sewera:

  • Procesor: czterordzeniowy 2.4 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Dysk twardy: 500 GB (zalecane dyski o szybkim dostępie: 7200 obr/min lub wyższym, np. SSD)
  • System operacyjny: Windows 2022 Server

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Portal podatkowy ePodatki a ePłatności (mObywatel)

Portal podatkowy ePodatki może działać równolegle z usługą ePłatności w mObywatelu. ePodatki udostępniają więcej danych o podstawie opodatkowania, dają możliwość pobrania decyzji, pobierania faktur, podawania odczytów wodomierzy, itd.

Wirtualne Rachunki Bankowe a ePłatności

Rachunki wirtualne do identyfikacji masowych płatności nie mają zastosowania w przypadku korzystania z usługi ePłatności w aplikacji mObywatel. Konfiguracja środowiska produkcyjnego wymaga przekazania przez urząd do BGK numerów rachunku bankowego dla każdego typu zobowiązania.

Właściwe rozksięgowanie płatności zrealizowanych przez usługę ePłatności w aplikacji mObywatel będzie możliwe z wykorzystaniem aplikacji Uniwersalny Program Księgujący (UPK) w oparciu o pobrany z usługi ePłatności plik rozliczeniowy w formacie CSV.

Jak przystąpić do pilotażu usługi ePłatności?

Pierwszym krokiem jaki powinien wykonać urząd jest skontaktowanie się ze swoim dystrybutorem oprogramowania i wyrażenie chęci przystąpienia do pilotażu. Dystrybutor oprogramowania przekazuje instrukcje dotyczące działań formalnych jakie należy podjąć w celu przystąpienia do Platformy ePłatności.

Pilotaż ePłatności

Jak dołączyć? - ePłatności - Portal Gov.pl

Na powyższej stronie opisane są działania jakie powinien wykonać urząd w celu przystąpienia do pilotażu.

1. zgłosić chęć udziału w pilotażu – wysłać wiadomość na adres e-mail: eplatnosci-pomoc@coi.gov.pl (z załączonym wnioskiem o konto w ITSM Atmosfera), wraz z informacją o dostawcy systemu dziedzinowego Urzędu (podanie nazwy oraz kontaktu telefonicznego i e-mailowego do dostawcy)
2. wypełnić i złożyć dokumenty w ITSM Atmosfera 
* wniosek o przyłączenie do platformy ePłatności
* tabelę konfiguracyjną dla środowiska PROD
* upoważnienia dla urzędnika do kontaktu w sprawach platformy ePłatności
* klauzulę RODO
3. zarejestrować się na platformie ePłatności
4. zarejestrować się w systemie rozliczeniowym BGK
5. zintegrować się ze środowiskiem testowym
6. zintegrować się ze środowisku produkcyjnym
7. dokonać pierwszego zasilenia platformy ePłatności danymi o płatnościach

Zgłaszanie chęci udziału w pilotażu

Zgłaszając chęć udziału w pilotażu należy przekazać COI informacje o dostawcy oprogramowania wraz z danymi kontaktowymi.

Dostawca oprogramowania: Usługi Informatyczne INFO-SYSTEM 
Osoba kontaktowa: Artur Kwiatkowski: eplatnosci@groszek.pl; +48 22 784 49 44

Wniosek o przyłączenie do platformy ePłatności

ADRES IP INTEGRATORA: 185.78.132.184

Tabela konfiguracyjna dla środowiska PROD

Konfiguracja środowiska produkcyjnego wymaga przekazania przez urząd do BGK numerów rachunku bankowego dla każdego typu zobowiązania. Rachunki wirtualne do identyfikacji masowych płatności nie mają zastosowania w przypadku korzystania z usługi ePłatności w aplikacji mObywatel.