Płace e-Deklaracje 2016: Różnice pomiędzy wersjami

Z wiki.groszek.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 15: Linia 15:


Deklaracje są przygotowywane poprzez analizę danych kadrowych i płacowych pracowników. Operację wykonuje się jednokrotnie dla wybranego roku podatkowego.  
Deklaracje są przygotowywane poprzez analizę danych kadrowych i płacowych pracowników. Operację wykonuje się jednokrotnie dla wybranego roku podatkowego.  
Kliknięcie w przycisk "Usuń" przed wybraniem rodzaju deklaracji powoduje usunięcie wszystkich danych deklaracji, jeżeli wybrane zostaną deklaracje pewnego rodzaju, tylko one są usuwane.
Kliknięcie w przycisk ''Usuń'' przed wybraniem rodzaju deklaracji powoduje usunięcie wszystkich danych deklaracji, jeżeli wybrane zostaną deklaracje pewnego rodzaju, tylko one są usuwane.


Jeżeli dane zostaną usunięte – tracone są wszystkie informacje z wykonanych zmian, i przygotowanie danych należy wykonać ponownie.  
Jeżeli dane zostaną usunięte – tracone są wszystkie informacje z wykonanych zmian, i przygotowanie danych należy wykonać ponownie.  

Wersja z 07:12, 28 sty 2016

Uwaga!
Wysłanie deklaracji opatrzonej podpisem cyfrowym do serwera docelowego jest równoznaczne ze złożeniem jej w Urzędzie Skarbowym – każda kolejna zmian wymaga przygotowania deklaracji korygującej!

Przygotowanie PIT

Nowa wersja programu pozwala na przygotowanie podstawowych deklaracji PIT z poziomu jednej ujednoliconej funkcji. Funkcja jest dostępna z menu programu, poprzez ikonę w pasku głównego ekranu lub poprzez naciśnięcie klawisza F10.

W celu uruchomienia funkcji korzystamy z jednego z dwóch dostępnych sposobów:

  1. Dotychczasowy: Zestawienia płacowe > Deklaracje PIT > Deklaracje podatkowe (zbiorcze) – sposób działania zgodny z poprzednimi wersjami programu, w szczególności przy użyciu tej funkcji wysyłane są deklaracje zbiorcze 4R i 8AR,
  2. Nowy: Zestawienia płacowe > Deklaracje PIT > Deklaracje podatkowe, dostępny także po kliknięciu ikony w głównym oknie programu – szczegółowy opis poniżej.

Krok po kroku

I – przygotowanie danych

Po podaniu roku podatkowego program sprawdza, czy zostały przygotowane deklaracje podatkowe na ten rok. Jeżeli nie – pojawia się przycisk, umożliwiający ich przygotowanie, jednocześnie pokazywane są wersje deklaracji, które zostaną przygotowane. Wersje deklaracji na poszczególne lata zapisywane są w bazie danych w tabeli PL_SL_AKTPIT.

Deklaracje są przygotowywane poprzez analizę danych kadrowych i płacowych pracowników. Operację wykonuje się jednokrotnie dla wybranego roku podatkowego. Kliknięcie w przycisk Usuń przed wybraniem rodzaju deklaracji powoduje usunięcie wszystkich danych deklaracji, jeżeli wybrane zostaną deklaracje pewnego rodzaju, tylko one są usuwane.

Jeżeli dane zostaną usunięte – tracone są wszystkie informacje z wykonanych zmian, i przygotowanie danych należy wykonać ponownie.

Przygotowane i edytowane później dane są zapisywane w tabeli PL_PRZYGPIT, sama deklaracja jest zapisywana w postaci XML, wykorzystywanego później do wysyłki. Podczas przygotowania program pokazuje informację o osobach i deklaracjach dla nich przygotowanych, w szczególności umieszczana jest informacja o występujących błędach. Jeżeli błędy wystąpią, należy dokonać odpowiednich poprawek (zwykle w danych kadrowych), usunąć deklaracji, i wykonać ich przygotowanie ponownie.

Jeżeli znalezione zostaną dane na wybrany rok podatkowy, program umożliwia wybranie jednego z rodzajów deklaracji, z którym będzie odbywać się dalsza praca.

II – przeglądanie i edycja danych

Na tym etapie pracy każda przygotowana deklaracja może zostać zmieniona przez operatora – możliwa jest jej wielokrotna edycja oraz wydruk. Po ostatecznym przygotowaniu deklaracji należy zaznaczyć jej gotowość do wysyłki.

Po wybraniu deklaracji w lewej części ekranu pokazana jest lista pracowników z ich nazwiskami, a następnie, w kolejnych kolumnach zaznaczenia:

  • GOT – odpowiednie deklaracje są gotowe do wysłania,

11 lub 40 lub 8C – przygotowano deklarację odpowiednio PIT-11, PIT-40 lub PIT-8C, WYS – deklaracja z poprzedniej kolumny była wcześniej wysłana, i przygotowana została do niej korekta, R – przygotowana została deklaracja PIT-R, WYS – deklaracja PIT-R była wcześniej wysłana, i przygotowana została do niej korekta, UPO – dla wysłanej deklaracji pobrano potwierdzenie odbioru. Po kliknięciu na dane jednego z pracowników prawej części okna pokazane zostaną, kolejno od góry:

  • Zakładka Informacje - szczegółowy o pracowniku i przygotowanych deklaracjach,
  • Zakładka Wysłane deklaracje – podgląd dotychczas przygotowanych i wysłanych deklaracji podatkowych dla tego pracownika,
  • Przyciski, umożliwiające edycję przygotowanej deklaracji lub jej wydruk,
  • Przyciski, umożliwiające podgląd informacji o listach płac pracownika, podgląd wydruku karty płacowej, podgląd wydruku karty podatkowej,
  • Przyciski, umożliwiające zaznaczenie gotowości deklaracji do wysłania, oraz do pobrania potwierdzenia wysyłki – w sytuacji, gdy deklaracja została już wysłana. Zaznaczenia można także dokonać, naciskając spację po wskazaniu pracownika.

W dolnej części ekranu znajduje się pole umożliwiające wybór jedynie niektórych danych – np. tylko gotowych do wysłania.

W celu ponownego przygotowania danych przez program na podstawie list płac należy kliknąć prawym klawiszem myszy na panelu z danymi pracownika, wybrać opcję "Wyczyść dane", a następnie wejść w edycję deklaracji - wszystkie dane zostaną ponownie odczytane z list płac.

III – wysyłka e-Deklaracji

Dostęp do ekranu, pozwalającego na wysyłkę danych możliwy jest po kliknięciu w dowolnym miej-scu na górnym obszarze okna. Na ekranie znajdują się informacje o deklaracjach, gotowych do wysłania, oraz:

  • przycisk, umożliwiający wydrukowanie gotowych deklaracji,
  • przycisk, umożliwiający wysłanie gotowych deklaracji,
  • przycisk, umożliwiający pobranie potwierdzeń dla wysłanych deklaracji.

W dolnej części ekranu znajduje się informacja o wybranym serwerze do wysyłki, oraz pasek postępu prac. Podczas wysyłki deklaracji każda z nich otrzymuje unikalny numer sesji wysyłki. Po wysłaniu deklaracji zapisywana jest informacja do dziennika zdarzeń, zawierająca m.in. informację o rodzaju deklaracji, ich liczbie, oraz numerze sesji wysyłki, lub ewentualnie o błędzie, który wystąpił podczas wysyłki.

IV – pobieranie potwierdzeń