Rejestr VAT generowanie JPK: Różnice pomiędzy wersjami

Z wiki.groszek.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
Linia 94: Linia 94:
* kod Urzędu Skarbowego (element tns:KodUrzedu) - kod Urzędu Skarbowego zapisany w danych Organu.
* kod Urzędu Skarbowego (element tns:KodUrzedu) - kod Urzędu Skarbowego zapisany w danych Organu.


===Dane podmioty zapisywane do JPK===
===Dane podmiotu zapisywane do JPK===
Dane identyfikujące podmiot (element ''tns:Podmiot1''), który wygenerował JPK, tworzone są w następujący sposób:
Dane identyfikujące podmiot (element ''tns:Podmiot1''), który wygenerował JPK, tworzone są w następujący sposób:
* numer NIP (element ''edt:NIP'' w ''tns:IdentyfikatorPodmiotu'') - pobierany z danych Organu,
* numer NIP (element ''edt:NIP'' w ''tns:IdentyfikatorPodmiotu'') - pobierany z danych Organu,

Wersja z 20:44, 8 lip 2016

Program Rejestr VAT od wersji 2016.14.75.7.1 umożliwia generowanie dwóch rodzajów Jednolitych Plików Kontrolnych (JPK). Są to:

  • Ewidencja zakupu i sprzedaży VAT. Tworzony jest w oparciu o dokumenty, które służą do rozliczenia podatku należnego (sprzedaż) i naliczonego do odliczenia (zakup). Dokumenty te są podstawą do sporządzenia deklaracji VAT-7,
  • Faktury VAT. Zawiera informację o dokumentach sprzedaży i zakupu wraz z danymi zawartymi na liście towarów i usług. Z tego powodu dokumenty zakupów powinny być wprowadzane razem z informacją o towarach i usługach.


Konfiguracja systemu

Parametry systemu

Program tworząc dokumenty JPK nadaje im nazwę i zapisuje we wskazanym katalogu. W Parametrach systemu określamy sposób automatycznego tworzenia nazwy pliku oraz miejsce, w którym ma on być zapisany.

Rejvat okno parametry systemu jpk.png

Należy zapewnić, aby operator, który będzie tworzył pliki, miał odpowiednie uprawnienia systemowe do wskazanego katalogu (odczyt, zapis, usuwanie, dodawanie). Każdy rodzaj JPK ma własny zestaw parametrów, składający się z następujących danych:

  • Katalog - nazwa katalogu, do którego będą zapisywane dokumenty JPK; jeżeli wprowadzona nazwa jest względna, to program przyjmie, że chodzi o podkatalog w katalogu, w którym zainstalowany jest program,
  • Prefiks - początek nazwy tworzonego pliku,
  • Metoda tworzenia nazwy - określenie sposobu, w jaki ma być utworzona pozostała część nazwy pliki (za prefiksem); dostępne są następujące metody:
    • Rok i miesiąc z raportu - utworzenie nazwy na podstawie roku i miesiąca, który został użyty do sporządzenia raportu, określającego dokumenty zapisywane do pliku; w przypadku, gdy zakres obejmuje kilka miesięcy, brany jest miesiąc początkowy; rok i miesiąc rozdzielane są znakiem podkreślenia (np. dla lipca 2016 zostanie utworzona nazwa '2016_07'),
    • Data utworzenia pliku - utworzenie nazwy na podstawie daty utworzenia JPK bez uwzględnienia czasu; poszczególny części daty rozdzielane są znakiem podkreślenia (np. dla daty '2016-07-04' zostanie utworzona nazwa '2016_07_04'),
    • Data i czas utworzenia pliku - utworzenie nazwy na podstawie daty utworzenia JPK z uwzględnienia czasu; poszczególny części daty rozdzielane są znakiem podkreślenia (np. dla daty '2016-07-04 12:03:31' zostanie utworzona nazwa '2016_07_04_12_03_31').
  • Operator może zmieniać nazwę tworzonego pliku - jeżeli parametr jest zaznaczony, to operator może zmienić nazwę pliku przed jego zapisaniem.

Uprawnienia

Do generowania dokumentów JPK operator musi mieć nadane uprawnienie o nazwie Tworzenie Jednolitych Plików Kontrolnych oraz musi mieć dostęp do wszystkich dokumentów zakupu i sprzedaży (jeżeli została włączona ograniczona widoczność dokumentów sprzedaży lub zakupów, to operator powinien mieć nadane uprawnienie: Widoczność dokumentów sprzedaży ze wszystkich konfiguracji lub Widoczność dokumentów zakupu ze wszystkich konfiguracji, odpowiednio).

Tworzenie jednolitych plików kontrolnych

Dostępne są dwa sposoby tworzenia dokumentów JPK - za pomocą dedykowanego okna dialogowego lub na oknie do przeglądania deklaracji VAT 7 (w tym przypadku można utworzyć tylko JPK Ewidencja zakupu i sprzedaży VAT).

Dedykowane okno dialogowe

Po wybraniu z głównego menu programu poleceń JPK > Generowanie JPK wyświetlane jest okno dialogowe, na którym możemy tworzyć dokumenty JPK obydwu rodzajów.

Rejvat okno tworzenie jpk.png

Przed utworzeniem JPK musimy określić rodzaj raportu i zakres miesięcy oraz wczytać dokumenty. Pole Rodzaj raportu decyduje o tym, do których wartości dokumentów będzie stosowany zakres miesięcy. Jeżeli wybierzemy Zestawienie sprzedaży/zakupów, to będzie to miesiąc i rok sprzedaży/zakupu. Gdy zaznaczymy Rejestr sprzedaży/zakupów - miesiąc i rok z daty powstania obowiązku podatkowego dla sprzedaży, miesiąc i rok zakupu dla zakupu.

Po wczytaniu dokumentów są one wyświetlane w dwóch zakładkach: Sprzedaż i Zakupy. Możemy wydrukować raport z listą dokumentów, które wejdą do JPK oraz podsumować je na kilka sposobów (podobnie jak w przypadku dostępnych w programie zestawień). Do utworzenia dokumentu JPK służy przycisk Utwórz JPK. Po jego kliknięciu wyświetlane jest okno dialogowe na którym wybieramy rodzaj JPK i określamy cel utworzenia dokumentu.

Rejvat okno wybor parametrow jpk.png

Nazwa pliku tworzona jest automatycznie przez program na podstawie danych zapisanych w parametrach systemu. Jeżeli w parametrach umożliwiono operatorowi modyfikowanie nazwy pliku, to pole Nazwa pliku jest edytowalne. Cel utworzenia dokumentu jest podawany tylko informacyjnie. Jego wartość zapisywana jest w Dzienniku Zdarzeń, o ile nie został zaznaczony Test (w tym przypadku utworzenie pliku nie jest odnotowywane w Dzienniku Zdarzeń). Program zapisze plik pod taką nazwą, jaka jest wyświetlana w polu Nazwa pliku. Jeżeli istnieje już plik o takiej samej nazwie, to zostanie on nadpisany. Program wychwytuje takie przypadki i przed utworzeniem pliku wyświetla ostrzeżenie z pytaniem, czy kontynuować tworzenie JPK.

Naciśnięcie przycisku Utwórz tworzy wybrany rodzaj JPK. Po zakończeniu procesu wyświetlane jest okno dialogowe z informacją o utworzonym pliku oraz podsumowaniem dokumentów sprzedaży i zakupów.

Rejvat okno podsumowanie jpk.png

Jeżeli zostanie zaznaczone pole o nazwie Otwórz dokument po zamknięciu okna, to program wyświetli jego zawartość (przy użyciu programu skojarzonego w systemie Windows z plikami z rozszerzeniem *.xml).

Informacja o utworzeniu JPK zapisywana jest w Dzienniku Zdarzeń (o ile cel nie jest równy Test) oraz w dedykowanym logu zwanym Katalogiem utworzonych JPK. Do Katalogu zapisywana jest informacja podsumowująca dokumenty sprzedaży i zakupów.

Deklaracja VAT-7

Dokument JPK Ewidencja zakupu i sprzedaży VAT może być utworzony z okna dialogowego do podglądu deklaracji VAT 7. Służy temu przycisk o nazwie Utwórz JPK. JPK może zostać utworzony tylko dla zbiorczej deklaracji VAT 7. Po naciśnięciu przycisku Utwórz JPK wyświetlane jest okno do tworzenia JPK (omówione w poprzednim rozdziale) i od razu tworzony jest JPK. Po jego utworzeniu wyświetlane jest okno z podsumowaniem.

Rejvat okno tworzenie jpk dla zbiorczej deklaracji vat-7.png

Tworzenie JPK Ewidencja zakupu i sprzedaży VAT zostało dodane na oknie do podglądu deklaracji VAT 7 ze względu na to, że ten rodzaj pliku powinien być składany za okresy miesięczne obowiązkowo w terminie przewidzianym dla deklaracji VAT 7. Zawiera on informację o wszystkich dokumentach, na podstawie których została przygotowana deklaracja.

Katalog utworzonych JPK

Utworzenie każdego JPK odnotowywane jest w dedykowanym dzienniku o nazwie Katalog utworzonych JPK. Zapisywana jest do niego następująca informacja:

  • rodzaj JPK,
  • rodzaj raportu,
  • zakres miesięcy (od - do),
  • cel utworzenia,
  • pełna nazwa utworzonego pliku,
  • czy podczas tworzenia pliku został nadpisany wcześniejszy plik,
  • liczba dokumentów sprzedaży,
  • suma kwot netto dokumentów sprzedaży,
  • suma kwot podatku należnego dokumentów sprzedaży,
  • liczba dokumentów zakupu,
  • suma kwot netto dokumentów zakupu,
  • suma kwot podatku naliczonego dokumentów zakupu,
  • suma kwot podatku naliczonego do odliczenia dokumentów zakupu,
  • identyfikator deklaracji VAT 7, do której został utworzony JPK,
  • identyfikator operatora, który utworzył JPK,
  • data utworzenia JPK.

Dostęp do Katalogu uzyskujemy po wybraniu z głównego menu poleceń JPK > Katalog utworzonych JPK. Na wyświetlonym oknie dialogowym określamy kryteria do przeszukania katalogu.

Rejvat okno katalog utworzonych jpk.png

Po wczytaniu zapisów możemy je wydrukować.

Dodatki

Wymagania dotyczące dokumentów zakupuy przy tworzneiu JPK faktury VAT

Jednolity Plik Kontrolny o nazwie Faktury VAT zawiera elementy, do których zapisuje się informację o pozycjach z listy towarów/usług. Są one wymagane także w przypadku dokumentów zakupu. W związku z tym program zapisując dokumenty zakupów bazuje na liście towarów/usług. Jest ona opcjonalna i można zarejestrować dokument zakupów bez jej wypełniania. Jednak takie dokumenty zostaną zapisane bez szczegółów dotyczących towarów i usług. Chcąc mieć pełną informację zapisywaną do JPK Faktury VAT należy w stałych parametrach rejestru zakupu włączyć opcje: Udostępnienie listy towarów i usług dla dokumentów zakupu, Kontrola zgodności między listą towarów i usług a listą stawek, Lista stawek VAT tworzona automatycznie na podstawie listy towarów i usług oraz wprowadzać pełne dane dotyczące towarów/usług (przycisk Lista towarów i usług na oknie dialogowym do rejestrowania dokumentów zakupu).

Rejvat wycinek parametry systemu rejestr zakupow.png

Dane zapisywane do nagłówka JPK

Nagłówek dokumentu JPK (element tns:Naglowek) tworzony jest na podstawie następujących danych (z pominięciem stałych wartości określonych w schemacie XSD):

  • data początkowa (element tns:DataOd) - pierwszy dzień początkowego miesiąca z zakresu miesięcy użytego do wczytania dokumentów,
  • data końcowa (element tns:DataDo) - ostatni dzień końcowego miesiąca z zakresu miesięcy użytego do wczytania dokumentów,
  • kod Urzędu Skarbowego (element tns:KodUrzedu) - kod Urzędu Skarbowego zapisany w danych Organu.

Dane podmiotu zapisywane do JPK

Dane identyfikujące podmiot (element tns:Podmiot1), który wygenerował JPK, tworzone są w następujący sposób:

  • numer NIP (element edt:NIP w tns:IdentyfikatorPodmiotu) - pobierany z danych Organu,
  • pełna nazwa (element edt:NIP w tns:PelnaNazwa) - nazwa pobierana z danych Organu,
  • numer REGON (element edt:REGON w tns:IdentyfikatorPodmiotu) - pobierany z danych Organu,
  • województwo (element edt:Wojewodztwo w tns:AdresPodmiotu) - pobierany z danych adresowych Organu,
  • powiat (element edt:Powiat w tns:AdresPodmiotu) - pobierany z danych adresowych Organu,
  • gmina (element edt:Gmina w tns:AdresPodmiotu) - pobierany z danych adresowych Organu,
  • ulica (element edt:Ulica w tns:AdresPodmiotu) - pobierany z danych adresowych Organu,
  • numer domu (element edt:NrDomu w tns:AdresPodmiotu) - pobierany z danych adresowych Organu,
  • numer lokalu (element edt:NrLokalu w tns:AdresPodmiotu) - pobierany z danych adresowych Organu,
  • nazwa miejscowości (element edt:Miejscowosc w tns:AdresPodmiotu) - pobierany z danych adresowych Organu,
  • kod pocztowy (element edt:KodPocztowy w tns:AdresPodmiotu) - pobierany z danych adresowych Organu,
  • poczta (element edt:Poczta w tns:AdresPodmiotu) - pobierany z danych adresowych Organu.