Egzekucje zasady zaokrąglania odsetek

Z wiki.groszek.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aplikacja Księgowość Zobowiązań stosuje różne zasady zaokrągleń wymierzonych odsetek w zależności od ich pochodzenia.

Zobowiązania podatkowe

Zasady zaokrąglania zarówno podstawy opodatkowania, jak i kwoty podatku czy też odsetek za zwłokę reguluje art. 63 § 1 Ordynacji podatkowej. Z przepisu tego wynika, że zaokrągla się je (m.in. odsetki za zwłokę) do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a wynoszące 50 groszy i więcej podwyższa do pełnych złotych.

Art.  63.  [Zaokrąglanie podstawy opodatkowania]
§  1. 
Podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych, z zastrzeżeniem § 1a i 2.
§  1a. 
Podstawy opodatkowania, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz kwoty podatków od nich pobierane zaokrągla się do pełnych groszy w górę.
§  2. 
Zaokrąglania podstaw opodatkowania i kwot podatków nie stosuje się do opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych.
§  3. 
Przepisu § 1 nie stosuje się do zaliczenia wpłaty, zaliczenia nadpłaty lub zaliczenia zwrotu podatku.

Pozostałe zobowiązania

W pozostałych przypadkach aplikacja Księgowość Zobowiązań nalicza odsetki bez zaokrągleń kwot należności.

Odsetki wymierzone przez aplikację Księgowość Zobowiązań są następne przekazywane do aplikacji Egzekucje. Kwoty na tytule wykonawczym generowanym w aplikacji Egzekucje są zaokrąglane tylko wtedy gdy wynikają z Ordynacji podatkowej. Jest to działanie prawidłowe, zgodne z obowiązującymi przepisami.