Zezwolenia instrukcja
Wstęp
Ogólne informacje o instrukcji, serwisie i licencji.
O programie
Opis zmian
Wprowadzane zmiany w programie (rozwiązane błędy, nowe funkcjonalności) są rejestrowane w opisie zmian. Każdy program posiada swój opis zmian. Opis zmian dla programu Zezwolenia dostępny jest na stronie Zezwolenia opis zmian.
O programie Zezwolenia
Program kierowany jest do urzędników odpowiedzialnych za rejestrację zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych. Opierając się na aktualnych przepisach prawnych system pozwala na prowadzenie rejestrów, drukowanie zezwoleń i potrzebnych zestawień. Zapewnia przy tym wygodny dostęp do wszystkich zawartych w nim informacji. Umożliwia sporządzanie zestawień i statystyk w sposób elastyczny i prosty.
Konfigurcja
Słowniki
Słowniki są zbiorem wyrażeń połączonych według ustalonych zasad. Wykorzystywane są do usprawnienia i przyśpieszenia pracy w programie. Opis przycisków na oknie konkretnego słownika jest wspólny dla wszystkich słowników, ponieważ mechanizm edycji słowników jest identyczny.
Dostęp do słowników zapewnia zakładka "Konfiguracja", następnie najeżdżamy na opcję "Słowniki" co spowoduje rozwinięcie listy dostępnych słowników. W środkowej lub dolnej części okna każdego słownika, znajdują się przyciski służące do nawigacji i edycji wyświetlonych danych. Do nawigacji służą następujące przyciski (rys. 1):
- Pierwszy/Ostatni rekord – przejście na pierwszy/ostatni rekord w tabeli,
- Następny/Poprzedni rekord – przejście na następny/poprzedni rekord.
- Do edycji rekordów służą przyciski: Dodaj, Edytuj, Usuń (rys. 2).
Przyciski edycyjne służą do dodawania, uzupełniania lub usuwania rekordów. Wybranie jednego z przycisków edycyjnych spowoduje:
- Dodaj – przejście do dodawania nowej pozycji,
- Edytuj – wybranie rekordu i naciśnięcia przycisku spowoduje przejście do edycji danych, czyli możliwość zmiany wcześniej wprowadzonych danych,
- Usuń – usunięcie zaznaczonego rekordu (usunięty rekord można przywrócić pod warunkiem, że okno słownika nie zostało zamknięte. W tym celu wystarczy nacisnąć przycisk Anuluj (rys. 3), a skasowany rekord zostanie przywrócony).
Każdy ze słowników został opisany osobno w kolejnych sekcja.
Rejestry
Słownik rodzajów zezwoleń na sprzedaż alkoholu (np. do sprzedaży w miejscu sprzedaży, jednorazowe do sprzedaży w miejscu podawania).
Rodzaje zezwoleń
W słowniku zdefiniowane są rodzaje zezwoleń, podział według zawartości alkoholu:
- Rodzaj A: o zawartości alkoholu do 4,5% oraz piwo,
- Rodzaj B: o zawartości alkoholu powyżej 4,5% do 18% za wyjątkiem piwa,
- Rodzaj C: o zawartości alkoholu powyżej 18%.
Rodzaje punktów
Definiujemy rodzaje punktów (np. sklep spożywczy, restauracja).
Branże
Umożliwia zdefiniowanie branży (np. handel detaliczny, organizowanie przyjęć).
Rodzaje władania
Tytuł prawny do lokalu.
Estetyki
Formy wpłaty
Słownik form płatności.
Parametry systemu
Opcje numeracji zezwoleń
W opcjach numeracji należy określić sposób numerowania zezwoleń:
- Oddzielna numeracja dla poszczególnych rodzajów zezwoleń – określa, czy numer zezwolenia będzie numerem kolejnym w danym rodzaju, czy też bez względu na rodzaj;
- Oddzielna numeracja dla poszczególnych rejestrów - możliwość oddzielnej numeracji zezwoleń dla poszczególnych rejestrów;
- Oddzielna numeracja (od początku) dla każdego roku – określa, czy program z rozpoczęciem nowego roku będzie rozpoczynał numerację od jedynki, czy też kontynuował dalej;
oraz opcje formatu numeru. W Pole 1/2/3/4/5 można wstawić dowolny ciąg znaków (długości od 1 do 5) albo jedną z poniżej podanych makrodefinicji. Separator odpowiada za znak rozdzielający poszczególne pola. Może być to dowolny znak z wyłączeniem „!” i „ ; ”.
Opcje naliczania opłat
Jednostka dla naliczania opłat - należy określić podstawowy okres czasu, w odniesieniu do którego system będzie naliczał kwotę opłaty:
- Dzień - jako podstawa zostanie policzona stawka dzienna:
- opłata roczna / 365 (366 w roku przestępnym) - kwota opłaty będzie naliczana za każdy dzień (ilość dni * stawka dzienna);
- Miesiąc - jako podstawa zostanie policzona stawka miesięczna:
- opłata roczna / 12 oraz dodatkowo stawka dzienna - stawka miesięczna / 30.
Kwota opłaty zostanie naliczona za pełne miesiące (ilość pełnych miesięcy * stawka miesięczna) i ewentualnie zostanie uzupełniona dopłatą za dni nie stanowiące pełnego miesiąca (ilość dni * dzienna stawka).
Sposób ustalania terminów płatności rat - pozwala określić sposób ustalania terminów poszczególnych rat opłat za korzystanie z zezwolenia (terminy opłat są określane w oparciu o założenie, że rok podzielony jest na trzy okresy rozliczeniowe):
- Prosty:
- jeżeli termin początku obowiązywania zezwolenia zawiera się pomiędzy początkiem okresu rozliczeniowego i ustawowym terminem płatności raty za ten okres (od 1 do 31 stycznia, od 1 do 31 maja lub 1 do 30 września) – termin płatności raty jest ustalany zgodnie z terminem ustawowym;
- jeżeli termin początku obowiązywania zezwolenia zawiera się pomiędzy ustawowym terminem płatności i końcem okresu rozliczeniowego – termin płatności ustalany jest na dzień poprzedzający rozpoczęcie obowiązywania zezwolenia.
- Rygorystyczny:
- jeżeli termin początku obowiązywania zezwolenia zawiera się pomiędzy początkiem roku i ustawowym terminem płatności pierwszej raty (od 1 do 31 stycznia) – terminy są ustalane analogicznie, jak powyżej;
- jeżeli termin początku obowiązywania zezwolenia zawiera się pomiędzy ustawowymi terminami płatności kolejnych rat (dla raty II od 1 lutego do 31 maja) – kwota raty obejmuje opłatę za okres od początku obowiązywania do końca II okresu rozliczeniowego, a termin płatności raty jest ustalany na dzień poprzedzający początek obowiązywania zezwolenia, następna rata płatna w terminie ustawowym,
- jeżeli termin początku obowiązywania zezwolenia zawiera się pomiędzy ustawowym terminem płatności ostatniej raty i końcem roku (dla raty III od 1 czerwca) – kwota raty obejmuje opłatę za okres od początku obowiązywania do końca roku, a termin płatności jest ustalany na dzień poprzedzający początek obowiązywania zezwolenia.
- Zaostrzony - jest to opcja pośrednia pomiędzy Rygorystyczny oraz Jednorazowa za niepełny rok:
- Dla nowych zezwoleń wydanych:
- od 2 stycznia do 30 kwietnia włącznie system dzieli należność na dwie równe raty: pierwsza płatna przed wydaniem zezwolenia, druga płatna w ustawowym terminie płatności raty drugiej,
- po 30 kwietnia należność płatna jest jednorazowo przed wydaniem zezwolenia.
- Dla zezwoleń tracących ważność:
- przed 1 maja - opłata jednorazowa w terminie pierwszej raty,
- po 30 kwietnia do 30 grudnia - dwie równe raty w terminach płatności pierwszej i drugiej raty.
- Dla nowych zezwoleń wydanych:
- Jednorazowa za niepełny rok:
- jeżeli zezwolenie jest wydane w ciągu roku (termin ważności rozpoczyna się w ciągu roku a nie od jego początku), opłata jest wnoszona jednorazowo za cały okres obowiązywania w danym roku w terminie przed wydaniem zezwolenia;
- jeżeli termin ważności zezwolenia upływa w ciągu roku (zezwolenie traci ważność lub jest cofnięte), wówczas opłata wnoszona jest jednorazowo za cały okres obowiązywania w danym roku w terminie płatności pierwszej raty.
Opłata w roku wydania:
- Bez uwzględnienia wartości sprzedaży - zaznaczamy, jeśli nie chcemy aby wartość sprzedaży była brana pod uwagę podczas naliczania opłaty za zezwolenie.
Opłata za nieterminową wpłatę:
- Naliczana proporcjonalnie do okresu obowiązywania zezwolenia - obsługa opłat dodatkowych za nieterminową wpłatę.
Opcje księgowe
Wskaźniki
Wzorce dokumentów
Wskazujemy ścieżki do plików ze wzorcami poszczególnych dokumentów.
Wzorzec zezwolenia A
Podajemy ścieżkę do pliku wzorca zezwolenia rodzaju A.
Wzorzec zezwolenia B
Podajemy ścieżkę do pliku wzorca zezwolenia rodzaju B.
Wzorzec zezwolenia C
Podajemy ścieżkę do pliku wzorca zezwolenia rodzaju C.
Wzorzec postanowienia
Podajemy ścieżkę do pliku wzorca postanowienia.
Wzorzec pouczenia
Podajemy ścieżkę do pliku wzorca pouczenia.
Wzorzec noty
Podajemy ścieżkę do pliku wzorca noty kasowej.
Wzorzec zaświadczenia
Podajemy ścieżkę do pliku wzorca zaświadczenia.
Edytor wzorców
Funkcja wywołuje edytor wzorców.
Funkcje pomocniczne
Uzupełnij wpłaty z kolejki
Kontrola kont księgowych
Eksport do CEIDG
Ustawienia drukarki
Funkcja Ustawienia drukarki wybieramy z menu kontekstowego i pozwala zdefiniować parametry drukarki używanej w momencie wydruku. W ramce drukarka wybierana jest drukarka domyślna poprzez rozwinięcie listy spod pola Nazwa i wybrania odpowiedniego urządzenia. Przycisk Właściwości... służy do wywołania okna właściwości charakterystycznych dla poszczególnych drukarek.
Pozostałe ramki pozwalają zdefiniować rozmiar papieru, sposób jego pobierania i orientację wydruku.
Zmiana operatora
W sytuacji gdy z programu korzysta wielu operatorów, po wybraniu tej opcji wyświetla się okno pozwalające na podanie nazwy i hasła nowego operatora.
- Uwaga!
- Zmiana operatora następuje tylko na poziomie programu i bazy danych. W środowisku systemu operacyjnego i sieci operator pozostaje niezmieniony, dla jego zmiany należy wykonać operację ponownego zalogowania w programie Windows lub w sieci. Również w sytuacji, kiedy uwierzytelnienie w programie zostało poświadczone kontem Windows, operator zalogowany na konto Windows pozostaje bez zmian, a operator zalogowany do programu zostaje zmieniony.
Koniec
Zamyka połączenie z bazą danych i wyłącza program.
Zezwolenia
Punkt
Nowy punkt
Edycja danych
Wniosek
Nowy wniosek
Edycja wniosku
Rozpatrz
Zezwolenia
Wydaj
Drukuj
Odbiór
Unieważnienie
Drukuj pouczenie
Ewidencja
Informacje o punkcie
Oświadczenie o obrotach
Dane osobowe
Informacje o osobie
Edycja danych osobowych
Zestawienia
Nota
Zaświadczenie
Rejestr punktów
Rejestr wniosków
Rejestr zezwoleń
Rejestr opłat
Zezwolenia ważne od... do...
Wykaz wpłat
Wykaz nadpłat
Zestawienie różne
Generator SQR pozwala na wyszukiwanie wybranych informacji w bazie danych. Możliwe jest napisanie na własne potrzeby odrębnych funkcji. Program zawiera kilka podstawowych funkcji. Dane prezentowane są w języku HTML w oknie domyślnie ustawionej przeglądarki internetowej. Szczegółowe informacje dotyczące tworzenia i korzystania z Generatora SQR dostępne są tutaj.
Statystyka
Menu Statystyka pozwala na pokazanie na wykresach danych statystycznych dotyczących:
- rejestru punktów;
- rejestru zezwoleń;
- rejestru opłat.
Dane statystyczne mogą być w prosty sposób filtrowane według szeregu cech, właściwych dla poszczególnych zakresów danych, zależnie od potrzeb. Przycisk Pokaż generuje wykres statystyczny.
Punkty
Zestawienie Punkty przedstawia zobrazowanie graficzne ilości i typów punktów według wybranych kryteriów:
- Branża;
- Miejscowość;
- Ulica.
Zezwolenia wg rodzajów
Zestawienie obrazuje stosunek rodzajów zezwoleń w odniesieniu do wybranych cech zestawienia.
Zezwolenia wg rejestrów
Zestawienie przedstawia stosunek poszczególnych rejestrów zezwoleń dla określonych parametrów.
Opłaty
Zestawienie graficzne przedstawia statystykę opłat według wybranych kryteriów.
Pomoc
Instrukcja
Kliknięcie uruchomi stronę WWW z instrukcją do programu.
Opis zmian
Kliknięcie uruchomi stronę WWW z opisem kolejnych wersji programu.
Pomoc zdalna - TeamViewer
Zainicjuje pobieranie pliku. Szczegółowe informacje w paragrafie 1.1.2.1 Pomoc zdalna.
Dziennik zdarzeń
Okno zawiera rejestr istotnych operacji wykonywanych przez operatorów.
W zależności od aplikacji, w lewej górnej części ekranu pokazana jest lista rejestrowanych zdarzeń.
Drukuj licencję
Opcja drukowanie licencji na oprogramowanie.
O programie
Wyświetla okno z informacjami o programie i danymi producenta.