Egzekucje kwoty w TW bez zaokrąglenia
Ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1553, z późn. zm.). został uchylony art. 27a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Ustawa weszła w życie od 20 lutego 2021 r.
Artykuł ten stanowił:
§ 1. W tytule wykonawczym wykazuje się należności pieniężne po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy. § 2. Przepis § 1 stosuje się również do odsetek z tytułu niezapłacenia w terminie należności pieniężnej i kosztów egzekucyjnych. § 3. Zaokrąglenie następuje w ten sposób, że kwoty wynoszące: 1) mniej niż 5 groszy pomija się; 2) 5 i więcej groszy podwyższa się do pełnych dziesiątek groszy. § 4. Zaokrąglenie, o którym mowa w § 1 i 2, stosuje się w każdym przypadku częściowej realizacji egzekwowanej należności pieniężnej, odsetek z tytułu niezapłacenia jej w terminie oraz kosztów egzekucyjnych. § 5. Różnice występujące w końcowym rozliczeniu kwot uzyskanych z egzekucji, wynikające z zaokrąglenia, traktuje się odpowiednio jako kwoty należne albo umorzone z mocy prawa.
Od 20 lutego 2021 r. sporządzając tytuł wykonawczy, kwoty należności pieniężnych oraz odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych wykazuje się bez zaokrąglenia, czyli w wysokości wynikającej z ewidencji szczegółowej prowadzonej dla podatnika (z groszami).