Podatki zaokrąglanie limitu zwrotu podatku akcyzowego

Wersja z dnia 09:07, 28 lut 2024 autorstwa AKwiatkowski (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "Program Podatki oblicza limit i kwotę zwrotu podatku akcyzowego poprzez obcięcie cyfr w limicie zwrotu do 2 miejsca po przecinku (czyli do pełnych groszy). Kwota zwrotu, jeżeli przekracza limit, jest ograniczona do limitu wyliczonego w powyższy sposób. Taki sposób zaokrąglania jest podyktowany interpretacją zawartą w odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa na pytanie o sposób zaokrąglania limitu i kwoty zwrotu w przypadku, kiedy limit określony jest z dokła…")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Program Podatki oblicza limit i kwotę zwrotu podatku akcyzowego poprzez obcięcie cyfr w limicie zwrotu do 2 miejsca po przecinku (czyli do pełnych groszy). Kwota zwrotu, jeżeli przekracza limit, jest ograniczona do limitu wyliczonego w powyższy sposób. Taki sposób zaokrąglania jest podyktowany interpretacją zawartą w odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa na pytanie o sposób zaokrąglania limitu i kwoty zwrotu w przypadku, kiedy limit określony jest z dokładnością do 3 i więcej miejsc po przecinku. Cały problem wynika z tego, że w ustawie zabrakło określenia, że limit zaokrągla się do pełnych groszy, wobec czego traktowany jest jak dowolna liczba rzeczywista, a nie jak kwota. Jeżeli obliczony limit miałby na 3 miejscu po przecinku cyfrę większą lub równą 5, to kwota zwrotu ograniczona do takiego limitu, ale wyrażona już w pełnych groszach przy standardowym zaokrągleniu, byłaby większa niż limit (przykładowo: 123,65 > 123,649). Ustawa mówi jednak, że kwota zwrotu nie może być większa od limitu. Dlatego w takich przypadkach program zaokrągla w dół do pełnych groszy poprzez obcięcie pozostałych cyfr.

Żródło: https://samorzad.infor.pl/sektor/finanse/podatki_i_oplaty/5668521,jak-zaokraglac-limity-zwrotu-akcyzy-w-cenie-paliwa-rolniczego.html