Podatki zmiany EGiB od 2014 r.

Wersja z dnia 11:21, 28 maj 2015 autorstwa Michalp (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Zmiana oznaczeń gruntów w związku z nowym rozporządzeniem dotyczącym EGiB

Nowe rozporządzenie Ministra Cyfryzacji i Administracji dotyczące EGiB obowiązuje od początku 2014 roku. Wprowadza ono nowe oznaczenia niektórych rodzajów gruntów, w szczególności Br i Lzr. Ponadto Lzr wchodzi obecnie w skład użytków rolnych, podczas gdy te same grunty oznaczone dotychczas jako Lz-R, Lz-Ł i Lz-Ps nie stanowiły użytków rolnych. Zmiana ta nie powoduje różnić w naliczaniu podatku rolnego, ponieważ grunty te są zwolnione z opodatkowania w ustawie o podatku rolnym. Różnica polega jedynie na zaliczaniu ich do użytków rolnych, co ma wpływ na wykazywaną w zaświadczeniach wydawanych podatnikom powierzchnię użytków rolnych oraz na wysokość limitu zwrotu podatku akcyzowego, który to limit jest uzależniony od powierzchni fizycznej użytków rolnych.

Wśród obsługiwanych przez nas urzędów pojawiły się opinie, że wszystkie grunty oznaczone dotychczas jako B-R, B-Ł B-Ps, Lz-R, Lz-Ł i Lz-Ps powinny zostać automatycznie zamienione na nowe: Br-R, Br-Ł Br-Ps, Lzr-R, Lzr-Ł i Lzr-Ps. Część urzędów, mając niewiele takich przypadków, pozamieniała je we własnym zakresie, zamykając stary składnik z dniem 31.12.2014 i otwierając nowy, obowiązujący od 01.01.2015. Należy jednak zastanowić się, czy taki sposób postępowania jest uzasadniony. Podstawą do prowadzenia ewidencji podatkowej jest Ewidencja Gruntów i Budynków. Należy przez to rozumieć, że warunkiem koniecznym do wprowadzenia zmian oznaczeń w podatkach musi być informacja z EGiB. Sama zmiana rozporządzenia dotyczącego EGiB jest dokumentem obligującym EGiB do stosowania zawartych tam przepisów i nie może automatycznie i bezpośrednio wpłynąć na ewidencję podatkową. Może przecież zdarzyć się sytuacja, że EGiB w swoich zbiorach danych wciąż posiada stare oznaczenia, ponieważ nie zdążyła jeszcze ich w pełni zaktualizować. Z punktu widzenia ewidencji podatkowej nie wiemy tego, dopóki nie dostaniemy szczegółowych zmian lub przynajmniej ogólnej informacji o tym, że zbiory EGiB są już zaktualizowane. Takie podejście podziela część naszych klientów, wobec czego nie możemy zaproponować jednego, spójnego rozwiązania.

W związku z powyższym zalecamy zachowanie ostrożności przy automatycznym nanoszeniu tego typu zmian. Dla urzędów zdecydowanych na takie postępowanie przygotowaliśmy specjalne skrypty, przenoszące składniki ze starymi oznaczeniami B-… i Lz-… na nowe Br-… i Lzr-…. Prosimy o informowanie użytkowników programu Podatki o różnych opiniach na ten temat. W przypadku podjęcia przez urząd decyzji o automatycznej zmianie oznaczeń prosimy o zastosowanie poleceń SQL, które będą dołączone do najnowszych aktualizacji systemu Podatki.