KBiP Rejestr VAT odliczanie dokumentów zakupu

Wersja z dnia 12:33, 20 gru 2016 autorstwa Michalp (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Opis

Opcja umożliwia automatyczne rozksięgowanie faktury zakupu wprowadzonej w koszty (księgowanie 40x|20x / kontrahent) konto podatku odliczanego. Po wprowadzeniu faktury i kliknięciu przycisku odliczenia na danym dekrecie (prawy klawisz myszy), kwoty na dekrecie zostaną skorygowane i dodany zostanie dodatkowy dekret z odliczeniem podatku (księgowanie 225|201/kontrahent). Po kliknięciu ikonki zakup dokument zostaje przenoszony do rejestru zakupów z wypełnionymi wszystkimi wymaganymi danymi.

Ustawienia

Niezbędna do działania funkcji jest integracja KBiP z programem Rejestr VAT. Po włączeniu integracji należy ustawić słownik odliczeń w menu: Konfiguracja > Ustawienia > Ustawienia schematów VAT odliczanego w rejestrze bieżącym. W słowniku założone domyślnie zostały 3 pozycje:

  • Opodatkowana,
  • Opodatkowana i zwolniona dla celu mieszanego,
  • Opodatkowana i zwolniona dla celu mieszanego przy zakupie paliwa.

W razie konieczności dodatkowe pozycje można dopisać według potrzeb.

Dodatkowo przy każdej pozycji można wybrać jednostkę z Rejestru VAT. Opcja jest potrzebna w przypadku prowadzenia kilku jednostek w jednej bazie RV, które posiadają różne współczynniki dla VAT. Dla każdego rejestru w budżecie ustawiamy jednostkę z Rejestru VAT, której dany rejestr dotyczy.

 

Dodatkowo w ustawieniach rejestru, w opcjach ogólnych należy wypełnić pole konto dla VAT odliczanego (wydatki). W przypadku wyodrębnienia osobnego rozdziału i/lub paragrafu na podatek VAT należy ten wpisać te dane w menu: Ustawieniach konfiguracyjnych > Ustawienia importu/eksportu dokumentów.

 

Odliczanie podatku

Wprowadzając fakturę należy w pole numer zewnętrzny wpisać numer faktury, w dekretacji wprowadzamy koszt podając kwotę brutto i wypełniając pole w tym VAT. W przypadku, gdy faktura jest wprowadzana przez wydziały merytoryczne, osoba wprowadzająca dane powinna wypełniać pola brutto i VAT.

Po kliknięciu na dekretacji, która jest do odliczenia, pokaże się menu na podstawie ustawionego słownika. Dodatkowa opcja Odlicz VAT - kalkulator pozwala obliczyć VAT odliczony wg innych (nie dostępnych w menu) kwot i procentów.

 

Po kliknięciu danej opcji automatycznie zostanie wygenerowany dodatkowy dekret z kwotą VAT do odliczenia oraz dokonana zostanie korekta kwot brutto i VAT o wysokość podatku do odliczenia.

 

Po naciśnięci przycisku zakupy na dokumencie faktura zostanie przeniesiona do Rejestru VAT.

 

W przypadku nieznalezienia kontrahenta w bazie osobowej program wyświetli okienko na którym można dokładniej wyszukać lub dodać firmę do bazy osobowej.

 

Przeniesione do rejestru zostaną także dane o odliczeniu (typ działalności, paliwo 100%). Dane te są wypełniane tylko w przypadku użycia opcji odlicz w budżecie. Jeżeli ręcznie lub przez kalkulator dodamy dekretację podatku naliczonego, dane dotyczące odliczenia nie znajdą się w rejestrze. Niezaznaczenie danych o odliczeniu może mieć wpływ na korektę współczynnika struktury sprzedaży w styczniu. Istnieje możliwość wprowadzania jednej dekretacji dla wszystkich stawek podatku na fakturze, odliczenia i przeniesienia do rejestru. Należy wcześniej w programie Rejestr VAT w menu: Konfiguracja > Słowniki > Stawki podatku VAT wprowadzić stawkę mieszaną o kodzie ’*’.

 

Odliczanie podatku VAT przez wydziały merytoryczne

Przy wprowadzaniu w programie UmowyFV faktury, po podaniu kwot brutto i VAT należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na przycisku Vat odliczany. Spowoduje to rozwinięcie menu odliczenia, po wybraniu danej opcji kwota odliczenia zostanie wpisana w pole vat odliczony. Po zapisaniu faktury kwoty ta zostanie zadekretowana na koncie 225. Przeniesienie faktury do Rejestru VAT zostanie wykonane przez wydział budżetowy po sprawdzeniu poprawności danych.

 

Sprawdzenie poprawności odliczenia

Wydruk dekretacji został uzupełniony o symbol odliczenia (przy każdej odliczanej pozycji) i legendę. Dane te będą drukowane tylko w przypadku odliczenia VATu.