Mechanizm Podzielonej Płatności

Wersja z dnia 07:03, 12 cze 2018 autorstwa AKwiatkowski (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Mechanizm Podzielonej Płatności (MPP, ang. Split Payment)''' Ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych inny...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Mechanizm Podzielonej Płatności (MPP, ang. Split Payment)

Ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Wstęp

Split Payment lub Mechanizm Podzielonej Płatności, to rozwiązanie wprowadzone Ustawą z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 10 stycznia 2018 roku, Poz. 62).

Rozporządzenie zacznie obowiązywać od 1 lipca 2018 r.

Informacje ogólne

Czym jest MPP?

Od 1 lipca 2018 roku każda instytucja finansowa zobowiązana jest do wprowadzenia nowego mechanizmu płatności za faktury VAT. Mechanizm Podzielonej Płatności polega na zapłacie za towar lub usługę w podziale płatności na wartość netto sprzedaży oraz na kwotę podatku VAT. Wartość netto trafia na standardowy rachunek rozliczeniowy, z kolei kwota podatku VAT trafi na specjalny rachunek, tzw. rachunek VAT.

wyłącznie rozliczeń pomiędzy przedsiębiorcami wykonywanych w polskich złotych

pomiędzy przedsiębiorcami, w PLN

dobrowolność, decyduje płatnik faktury

Rachunek VAT

Każda instytucja finansowa jest zobowiązana otworzyć dedykowany rachunek VAT dla konta podatnika. Bez względu na liczbę posiadanych rachunków rozliczeniowych, bank utworzy jeden rachunek VAT. W przypadku prowadzenia więcej niż jednego rachunku rozliczeniowego, na wniosek posiadacza bank zobowiązany jest utworzyć więcej niż jeden rachunek VAT.

Środki zgromadzone na rachunku VAT cały czas pozostaną własnością przedsiębiorcy, ale możliwość dysponowania nimi jest ograniczona. Ustawa przewiduje dostęp do środków w celu:

  • opłacenia zobowiązań podatkowych do Urzędu Skarbowego,
  • zapłaty kwoty VAT z faktur otrzymanych od innych kontrahentów,
  • przeksięgowanie środków na inny rachunek VAT prowadzony w tym samym banku,
  • przekazania kwoty VAT na rachunek rozliczeniowy, po uzyskaniu zgody właściwych organów podatkowych.