Podatki przeliczniki rowy

Z wiki.groszek.pl
Wersja z dnia 11:21, 28 maj 2015 autorstwa Michalp (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zmiany w programie Podatki dotyczące przeliczników dla rowów W-R, W-Ł i W-Ps.

Informujemy, że w połowie stycznia 2015 roku dotarły do nas informacje o nowych interpretacjach dotyczących sposobu opodatkowania rowów W-R, W-Ł i W-Ps. Sprawa rowów oznaczonych w ten sposób jest nam znana od 2007 roku, ale od tego czasu urzędy korzystające z naszego oprogramowania stały na stanowisku, że przeliczniki w przypadku tych gruntów brane są z rodzaju użytku, na którym ten grunt się znajduje. Podobnie zresztą jak w przypadku gruntów zadrzewionych i zakrzewionych Lz oraz gruntów zabudowanych B. I tak dla W-R, Lz-R i B-R uwzględniane były przeliczniki z gruntów ornych R. Analogicznie dla W-Ł, Lz-Ł, B-Ł W-Ps, Lz-Ps i B-Ps uwzględniane były przeliczniki z łąk Ł oraz pastwisk Ps.

Sytuacja ta zmieniła się diametralnie, kiedy to zaczęto zgłaszać nam, że grunty oznaczone W-R, W-Ł i W-Ps nie powinny mieć przeliczników. Należy nadmienić, że w tym czasie nie miała miejsca żadna zmiana przepisów. Takie opinie pojawiły się w czasopismach prenumerowanych przez część urzędów i zapewne dlatego od razu zostały przekazane do naszej wiedzy z prośbą o zmiany w programie. Zmiany takie zostały naniesione w wersji programu Podatki z dnia 22 stycznia (2015.0.0.0.4.122, skrypt 150119.spt). Jednocześnie pojawiały się pojedyncze zdania, że przeliczniki powinno się pozostawić bez zmian, gdyż tak funkcjonowały od lat. Dla użytkowników, którzy chcieli pozostać przy niezerowych przelicznikach dla rowów sklasyfikowanych przygotowaliśmy funkcję edycji przeliczników z możliwością naniesienia ich w sposób dowolny. Uniezależniliśmy się w ten sposób od różnych interpretacji oddając do rąk użytkowników narzędzie, które w tej kwestii można skonfigurować według własnej opinii.

Nasze stanowisko w tej sprawie jest zgodne z argumentacją przedstawioną w publikowanych ostatnio opiniach, mówiących o pominięciu z opodatkowania rowów sklasyfikowanych w przypadku gospodarstw rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy. Sprowadza się to do wyzerowania przeliczników dla tych rodzajów gruntów. Dla tzw. nieruchomości rolnych, czyli nie przekraczających normy obszarowej gospodarstwa, wszystkie rodzaje rowów opodatkowane są z powierzchni fizycznej, ponieważ ustawa nie zwalnia tych gruntów z opodatkowania. Warte zacytowania interpretacje z obszernym opisem znajdują się w miesięczniku Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych w wydaniu ze stycznia 2015, wydawnictwa Taxpress oraz na stronie www.epodatkilokalne.pl w artykule Rowy z oznaczeniem użytku rolnego bez podatku z dnia 22.12.2014 r.

Przy obecnym stanie rzeczy należy zauważyć, że zmiana wersji programu Podatki na 2015.0.0.0.4.122 lub nowszą w trakcie trwania wymiaru podatków może okazać się problematyczna, ponieważ część decyzji będzie uwzględniać przeliczniki dla rowów sklasyfikowanych, a pozostała część naliczona będzie z uwzględnieniem przeliczników zerowych. Mniejszym błędem w takich przypadkach będzie dokończenie wymiaru starą wersją lub wpisanie niezerowych przeliczników dla rowów w nowej wersji, tak aby uniknąć dwóch różnych sposobów naliczania. Jeżeli wymiar wykonany został starszą wersją programu, to bezwzględnie po wgraniu nowej wersji należy uzupełnić przeliczniki dla rowów sklasyfikowanych, ponieważ bez tego pojawi się niezgodność pomiędzy rejestrami wymiarowymi, a analizą stawek. Oczywiście cała problematyka tego zagadnienia ma miejsce tylko wówczas, kiedy w bazie danych występują użytki W-R, W-Ł lub W-Ps w klasach innych niż V, VI i VIz, bo tylko te mają wpływ na kwotę podatku rolnego.

Należy jednocześnie zastanowić się nad stosowaniem przeliczników dla gruntów oznaczonych jako Lz-R, Lz-Ł, Lz-Ps, B-R, B-Ł, B-Ps oraz nowych Lzr-R, Lzr-Ł, Lzr-Ps, Br-R, Br-Ł i Br-Ps. Przeliczniki w ustawie o podatku rolnym określone są tylko dla gruntów ornych R, łąk Ł i pastwisk Ps. Ponadto ustawa mówi, że sady przelicza się odpowiednio do położenia gruntów powyższymi przelicznikami oraz określa sposób przeliczania stawów zarybionych i niezarybionych. Nie ma w ustawie nic na temat przeliczników dla rowów, gruntów zadrzewionych i zakrzewionych oraz gruntów zabudowanych. Wobec tego, jeżeli zastosujemy zasadę, że tzw. rowy sklasyfikowane nie mają przeliczników, to analogiczną wykładnię powinniśmy zastosować dla pozostałych rodzajów gruntów, które nie mają określonych ustawą przeliczników. Prosimy o informowanie użytkowników programu o takiej ewentualności i pozostawienie im wyboru w kwestii zastosowanych przeliczników poprzez funkcję ich edycji w programie Podatki. Funkcja ta znajduje się na oknie Stałe parametry systemu, na zakładce Podatek rolny, przycisk Edycja przeliczników (od wersji 2015.0.0.0.6.130).