Środki Trwałe inwentaryzacja z wykorzystaniem kolektora Argox PA-20
Kolektor danych ARGOX PA-20 to przedstawiciel grupy kolektorów znakowych wyróżniający się dużym kolorowym wyświetlaczem, na którym możliwe jest zaznaczenie istotnych informacji kolorem.
Pierwsze kroki
Na początku należy się upewnić, że kolektor jest naładowany. Ładujemy go podłączając przewód komunikacyjny, a następnie do niego ładowarkę. Producent zaleca pierwsze ładowanie trwające 16 godzin.
Kolektor uruchamiamy za pomocą czerwonego przycisku na dole urządzenia.
Na ekranie pojawi się menu z wyborem opcji. Poruszamy się między nimi używając przycisków ze strzałkami (góra i dół), a wchodzimy do danej opcji za pomocą fioletowego przycisku ENT.
Cofamy się do poprzedniego menu żółtym przyciskiem ESC.
Skanowanie
Po wyborze opcji skanowania pojawi się następujący ekran:
Większość klientów powinna korzystać z opcji Inwentura ŚT, ponieważ tylko ona pozwala przeprowadzić inwentaryzację w podziale na lokalizacje. Jeżeli inwentaryzacja ma być prowadzona bez podziału na miejsca użytkowania trzeba wybrać opcję Kod Ilość.
Po wyborze Inwentura ŚT pojawi się ekran:
Należy nacisnąć dowolny przycisk.
W kolejnym kroku trzeba zeskanować kod kreskowy z etykiety lokalizacji używając przyciski SCAN i kierując czerwone światło na kod kreskowy.
W kolejnym kroku skanujemy kody kreskowe z etykiet środków trwałych i wyposażenia.
Potwierdzamy ilość zeskanowanych środków. Jeżeli w bazie danych każdy środek trwały jest wprowadzony osobno i ma swój unikatowy numer inwentarzowy można wyłączyć potwierdzanie ilości w ustawianiach kolektora (opisane w dalszej części instrukcji).
Kontynuujemy skanowanie. W celu przerwania skanowania lub zmiany lokalizacji naciskamy ESC.
Jeśli chcemy wrócić do skanowania ponownie wchodzimy do opcji Skanowanie.
Transmisja danych
Jeżeli wszystko zostało zeskanowane wychodzimy do głównego menu i wybieramy opcję:
Transmisja -> Wysyłanie -> Inwentura ŚT
Pojawi się następujący ekran:
Na komputerze należy uruchomić aplikację PT File Manager.
Pojawi się małe okno z ustawieniami połączenia, jeżeli go nie ma trzeba wybrać Plik -> Nowy.
Po uruchomieniu skanowanie na kolektorze port zmieni nazwę, jak niżej. Nie ma znaczenia kolejność uruchamiania. Można najpierw wybrać transmisje na kolektorze, a można też zacząć od aplikacji.
Po kliknięciu OK pojawi się okno, w którym można otworzyć dyski kolektora. Należy rozwinąć drzewo i skopiować metodą kopiuj wklej plik D_INWST.TXT na dysk komputera.
Na kolektorze pojawi się ekran potwierdzający przesłanie pliku. Następnie można zdecydować, czy skasować plik, czy nie.
Zwykle plik się kasuje, żeby nie przenosić do inwentaryzacji ciągle tych samych danych.
Importowanie danych
Jeżeli nie mamy jeszcze rozpoczętej inwentaryzacji w programie Środki Trwałe, należy wejść w menu Inwentaryzacja i wybrać Nowa inwentaryzacja. Podajemy datę i opis inwentaryacji.
Następnie wchodzimy w menu Inwentaryzacja -> Inwentaryzacja. W nowym oknie klikamy przycisk Importuj.
Wybieramy plik, który przenieśliśmy z kolektora na dysk komputera za pomocą fioletowego przycisku, format LOK,identyfikator,ILOSC oraz rodzaj identyfikacji. Najlepiej wybrać jest taki rodzaj identyfikacji, jaki mamy zastosowany przy kodowaniu kodu kreskowego, czyli Numer inwentarzowy lub Identyfikator bazy danych. Najczęściej stosowana jest druga opcja, czyli Identyfikator bazy danych. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak są zakodowane etykiety należy wybrać Autodetekcja. W opisie warto podać, jaki zakres danych wczytujemy. Na koniec zatwierdzamy zielonym przyciskiem.
Ustawienia kolektora
Na głównym ekranie kolektora należy wybrać Narzędzia, a później Ustawienia.
Można tu zmienić ustawienia odnośnie głośności, czy jasności podświetlenia. W menu Inwentura ŚT można przestawić kolektor, żeby nie wymagał podawanie ilości po zeskanowaniu środka trwałego. Uwaga, każdy środek trwały musi być wprowadzony osobno i mieć swój unikatowy numer inwentarzowy.
Pozostałych opcji lepiej nie zmieniać.