Podatki sprawozdanie SP-1

Z wiki.groszek.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Generowanie danych do części B sprawozdania SP-1 w programie Podatki

Odpowiednia funkcjonalność znajduje się w menu Zestawienia i wydruki > Powierzchnie do sprawozdania SP-1 (funkcja dostępna od wersji 2018.0.0.4.627 z dnia 27.06.2018).

Sprawozdanie powinno być wykonane w programie BeSTi@, natomiast niezbędne dane dotyczące powierzchni należy zebrać z systemu wymiaru podatków. Zakres tego sprawozdania wymyka się nieco sposobowi prowadzenia danych w naszym systemie (niejednolity słownik rodzajów nieruchomości dla różnych użytkowników, brak konieczności wprowadzania uchwał w takim zakresie, jak wymaga SP-1, itp.), w związku z czym należy wykonać pewne czynności przygotowawcze. Program Podatki nie będzie generował tego sprawozdania bezpośrednio, ponieważ ulgi i zwolnienia prowadzone są przez naszych klientów w bardzo różny sposób i nie ma uniwersalnej metody na automatyczne obliczenie powierzchni zwolnionych. Podobnie jak było ze stawkami w części A, w słowniku rodzajów nieruchomości każdy wprowadza swoje własne nazwy, dostosowuje stawki do własnych uchwał i dopiero wprowadzenie wyróżnika SP-1 do poszczególnych rodzajów pomoże zliczyć prawidłowo ich powierzchnie. Natomiast zwolnienia część klientów prowadzi poprzez słownik ulg, słownik zwolnień, poprzez modyfikację stawek w słowniku rodzajów nieruchomości, a nawet jedynie poprzez oznaczanie składników jako nieopodatkowane.

Reasumując, opisywana funkcja programu, zlicza powierzchnie pod kątem możliwości ich wpisania do sprawozdania, jednak nie koniecznie będzie ona wystarczająca w specyficznych sytuacjach, jak np. prowadzenie ulg lub zwolnień w sposób nieprzewidziany przez nas. W niektórych przypadkach, gdzie nie występuje podatek rolny lub zwolnienia i ulgi, użytkownicy mogą wpisać do sprawozdania SP-1 powierzchnie z dostępnych obecnie w programie zestawień, jak choćby rejestr wymiarowy czy analiza stawek. Jednak u zdecydowanej większości użytkowników programu zestawienia te nie będą zgodne z zestawieniami dla SP-1.

Termin uruchomienia możliwości wpisania powierzchni w programie BeSTi@ został określony na 1 lipca, natomiast termin przekazania sprawozdania z programu BeSTi@ do ministerstwa to 20 lipca.

Podatek od nieruchomości

W słowniku rodzajów nieruchomości należy wypełnić wyróżnik w kolumnie SP-1 przy każdym rodzaju nieruchomości w taki sposób aby odpowiadał wierszom w sprawozdaniu SP-1. Wyróżnik ten może się powtarzać przy wielu rodzajach nieruchomości. Np. „Budynki pozostałe”, „Budynki pożytku publicznego”, „Budynki inne”, itp. mogą mieć wyróżnik 1.9.

Jeżeli część z tych budynków jest wydzielona jako odrębny rodzaj nieruchomości zwolniony uchwałą rady gminy, np. „Budynki pozostałe zwolnione”, należy wpisać im inny wyróżnik, niż dla analogicznych rodzajów nieruchomości nie zwolnionych w ten sposób, np. 1.9.z. Będzie wówczas możliwość zagregowania powierzchni odrębnie dla rodzajów oznaczonych np. 1.9. oraz 1.9.z. Przy takim sposobie prowadzenia części ulg i zwolnień w programie jest to nieodzowne, aby prawidłowo wykazać powierzchnie w częściach „podstawa opodatkowania” i „podstawa opodatkowania zwolniona”.

Po uzupełnieniu tych wyróżników należy wygenerować zestawienie „Powierzchnie wg słownika rodzajów nieruchomości”. Dane będą pogrupowane według wpisanych wcześniej wyróżników w słowniku rodzajów nieruchomości. Zestawienie to obejmuje wszystkie konta z naliczonym podatkiem, nie uwzględniając jednak ulg i zwolnień nadanych ze słowników ulg i zwolnień.

W przypadku prowadzenia ulg i zwolnień poprzez odpowiednie słowniki ulg i zwolnień w programie, bez wydzielonych do tego celu rodzajów nieruchomości należy dodatkowo użyć zestawienia „Dane wg słownika zwolnień (nieruchomość)”. Zestawienie to pokazuje powierzchnie w podatku od nieruchomości, pogrupowane również według wyróżników SP-1, którym wpisano zwolnienie lub ulgę ze słowników ulg i zwolnień oraz naliczono podatek. Wykazane w ten sposób powierzchnie należy odjąć od powierzchni wykazanych w zestawieniu „Powierzchnie wg słownika rodzajów nieruchomości”.

Podatek rolny i leśny

Należy wykonać zestawienie „Powierzchnie w podatku rolnym i leśnym” (rys. 1). Dane zbierane na to zestawienie spełniają warunki opisane w materiale informacyjnym dotyczącym wypełniania części B sprawozdania, publikowanym przez ministerstwo finansów. Są to grunty będące podstawą opodatkowania odpowiednio w ha przeliczeniowych dla gospodarstw rolnych oraz fizycznych dla nieruchomości rolnych (nie spełniających normy obszarowej gospodarstwa), lasów i lasów wchodzących w skład rezerwatów i parków. Dodatkowo zestawienie to pokazuje powierzchnie składników podatku rolnego, które objęte są np. ulgą kupna w szóstym i siódmym roku od okresu obowiązywania tej ulgi (75% i 50%) oraz ulgą inwestycyjną w sytuacji, kiedy mamy ostatni rok obowiązywania ulgi i jej kwota nie obejmuje całości kwoty podatku rolnego. Dane te obliczane są jedynie celem weryfikacji, ponieważ do sprawozdania SP-1 należy podać tylko sumy powierzchni z tego zestawienia, oznaczone symbolami 2.1, 2.2, 3.1 i 3.2.

Rysunek 1. Powierzchnie w podatku rolnym i leśnym

Również w przypadku podatku rolnego i leśnego mogą wystąpić ulgi wynikające z lokalnych uchwał (ulgi ustawowe, inne niż występujące w części „podstawa opodatkowania”, nie są objęte sprawozdaniem SP-1). W przypadku występowania takich ulg należy wykonać zestawienie „Dane wg słownika zwolnień (rolny i leśny)”. Zgrupowane są tam powierzchnie objęte wszystkimi ulgami nadanymi ze słowników ulg i zwolnień poza ulgami zaznaczonymi na szaro w słowniku zwolnień dla składników (ulgi ustawowe). Oddzielnie wykazana jest każda ulga dla składników i każda ulga dla całego konta. Dodatkowo powierzchnie objęte tym zestawieniem podzielone są na gospodarstwa i nieruchomości rolne (podstawy odpowiednio w ha przeliczeniowych i fizycznych) oraz na lasu i lasy wchodzące w skład rezerwatów i parków.

W przypadku, kiedy użytkownik programu korzysta ze słowników ulg i zwolnień i posiada wiele rodzajów ulg zdefiniowanych w ten sposób, z wygenerowanego zestawienia należy wybrać odpowiednie ulgi i zsumować wykazane powierzchnie, a następnie uwzględnić to w ogólnej ilości wykazanych podstaw opodatkowania, poprzez odjęcie ich od podstaw opodatkowania nie objętych ulgami.