Rejestr VAT paragony

Z wiki.groszek.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Program Rejestr VAT nie udostępnia oddzielnej operacji do wystawiania paragonów. Dostępne jest wystawianie dokumentów sprzedaży i korekt dokumentów sprzedaży. Dokument sprzedaży może albo podlegać ustawie o podatku VAT albo jej nie podlegać (tzw. faktury NP). W pierwszym przypadku wchodzi do ewidencji sprzedaży, która jest podstawą do tworzenia rejestru sprzedaży, deklaracji VAT 7 i pliku JPK_VAT (ewidencja prowadzona zgodnie z art. 109 ustawy o VAT).

Obsługę paragonów można w programie zrealizować na dwa sposoby: drukowanie paragonu do wystawionego dokumentu sprzedaży i zbiorcze rejestrowanie paragonów z kasy fiskalnej. Poniżej opis obu sposobów.

Drukowanie paragonów do dokumentu sprzedaży

Wystawiamy dokument sprzedaży wybranego rodzaju (dla programu nie ma znaczenia jego nazwa; jeżeli użyliśmy nazwy "Paragon", nie znaczy to, że ma to takie znaczenia dla programu, jak dla użytkownika). Wybieramy nabywcę towaru/usługi, wprowadzamy dane kwotowe. Zapisujemy dokument. Wysyłamy na podłączoną do komputera drukarkę fiskalną informację o dokumencie sprzedaży z żądaniem wydrukowania paragonu. Wydrukowany paragon dajemy nabywcy.

Zarejestrowany dokument sprzedaży wchodzi do ewidencji sprzedaży (nie ma znaczenia to, że wybrany dla niego rodzaj dokumentu ma nazwę "Paragon"). Jako taki będzie uwidoczniony w JPK_VAT. Jeżeli po pewnym czasie przychodzi nabywca z prośbą o wydrukowanie dokumenty sprzedaży, to otwieramy dokument i naciskamy przycisk z nazwą Drukuj. Wydruk dokumentu dajemy nabywcy.

Zbiorcze rejestrowanie paragonów z kasy fiskalnej

Paragony z kasy fiskalnej rejestrujemy zbiorczo za pomocą dedykowanego rodzaju dokumentu (np. Zbiorczy raport fiskalny). Dokument sprzedaży wystawiamy na podstawie okresowego raportu fiskalnego z kasy (np. dobowego).

Jeżeli nabywca, będący osobą fizyczną, zażąda wydrukowania faktury VAT do paragonu, to postępujemy w następujący sposób:

  1. Wystawiamy fakturę VAT używając do tego dedykowanego rodzaju dokumentu (dla tego rodzaju dokumentu powinien być prowadzony oddzielny licznik do tworzenia sygnatury),
  2. Drukujemy fakturę VAT,
  3. Anulujemy wystawioną fakturę (w adnotacjach lub uwagach możemy dopisać informację, że faktura została wystawiona do paragonu fiskalnego).

Anulowana faktura nie wchodzi do ewidencji sprzedaży. Jest dostępne w zestawieniu faktur anulowanych.